تاریخ گرجستان

تاریخ گرجستان در عصر کلاسیک و قرون وسطی
در اسطوره های یونانی، سواحل غربی گرجستان به سرزمین “پشم طلایی” معروف است که جیسون و آرگونات به دنبال آن بودند.

استفاده از پشم طلایی در اسطوره ها، به فعالیت های باستانی گرجستان بر میگردد که در آن دوره باستانی با استفاده از غربال هایی که از پشم ساخته می شده، برای غربال کردن گرد و غبار طلایی که از رودخانه ها به دست می آمد استفاده می کردند.

گذشته از روابط گرجی ها با یونانیان باستان، سلسله پادشاهی های مختلف در گرجستان با دولت های رومی متحد بوده اند.

در قرن چهارم، یک زن رومی، یونانی زبان به نام “سنت نینو” که یکی نوادگان سنت جورج بود، مسیحیت را در گرجستان نشر داد و منجر به تغییر گرجستان به یک دولت پادشاهی مسیحی شد.

تبدیل شدن گرجستان به یک کشور مسیحی در آن زمان، به معنای آن است که سردمداران گرجستان، به جای تکیه بر امپراتوری های مسلمان در نزدیکی خود (ترکیه و ایران)، به فرهنگ  و دین اروپا و غرب متکی شدند.

دوره طلایی گرجستان، توسط شاه “دیوید سازنده”، پسر جورج دوم و ملکه هلنا، با جنگ و پیروزی بر ترک ها  شروع شد.

در طول این زمان، نفوذ گرجستان از جنوب اوکراین در اروپای شرقی به دروازه های شمالی ایران گسترش یافت. گرجستان همانند یونان متحد خود، در قرون وسطا به نوعی دروازه بان اروپای محصور و بزرگ بود، در همین دوره بود که بسیاری از حمله های اسلامی به گرجستان اتفاق افتاد.

در پایان قرون وسطی، قدرت پادشاهی گرجستان به دلیل تهاجم مداوم مغول ها و سایر اقوام و عشایر به تدریج از بین رفت و شکست خورد.

مغول ها توسط جورج پنجم اخراج شدند.

وضعیت جغرافیایی گرجستان بعد از سقوط قسطنطنیه بدتر شد، به این معنی که گرجستان بعد از آن توسط کشورهای مسلمان ترک، فارس و سایر اقوام مسلمان از جنوب و غرب و شرق محصور شد.

گرجستان در نهایت تجزیه شد و به ترتیب اجازه داد ترکیه و ایران مناطق غربی و شرقی گرجستان را در اختیار بگیرند.

قرن هجدهم و نوزدهم در گرجستان
از اواسط قرن هجدهم، حاکمان در هر دو پادشاهی غربی و شرقی گرجستان بارها و بارها از قدرت های بزرگ اروپایی درخواست کمک کردند اما فایده ای نداشت.

پادشاه واختانگ، از ایالت شرقی گرجستان، فرستاده خود “صبا اوربلیانی” را برای درخواست کمک به فرانسه و نزد پاپ فرستاد، اما هیچ چیز قابل ملاحظه ای دریافت نکرد.

کمبود کمک های غربی گرجستان را در معرض خطر قرار داد، طوری که تحت فشار ارتش عثمانی قرار گرفت، هر دو واختانگ و اوربلیانی در نهایت مجبور به پذیرفتن پیشنهاد حفاظت و پناهندگی از طرف “پتر کبیر” روسیه شدند و به روسیه گریختند.

گرجستان امروز، جریان مأموریت دیپلماتیک اوربلیانی و مراجعه او به فرانسه را تبدیل به یک تمثیل از عدم تاثیر درخواست کمک از غرب می داند.

در سال 1783 گرجستان پیمان بحث برانگیز “گئورگیوسکی” را با امپراتوری روسیه امضا کرد. این معاهده به رسمیت شناختن پیوند مسیحیت ارتدوکس بین دو ملت گرجستان و روسیه را به عنوان حمایت دو کشور از یکدیگر می دانست، در حالی که این معاهده تضمین می کرد که تمامیت ارضی گرجستان و ادامه سلسله پادشاهی گرجی برقرار بماند.

با وجود وعده ها، روسیه این موضوع را عملی نکرد و گرجستان را در برابر حملات خارجی کمک نکرد و در عوض قطعه ای از گرجستان را به سرزمین خود ملحق نمود.

روسیه کلیسای ارتدوکس گرجستان را تا اندازه اسقف و همچنین سلطنت گرجستان را به سطح نجیب زاده روسی تنزل داد.

این کشور به سرعت به سرزمین خانواده سلطنتی روسیه تبدیل شد، بعضی از اعضای خانواده سلطنتی روسیه که مشکلات تنفسی داشتند، آب و هوای پاک و گرانبهای گرجستان را گرامی داشته و به آنجا مهاجرت کردند.

Old Tbilisi

Old Tbilisi

قرن بیستم در گرجستان 
گرجستان گرچه بیش از یک قرن تحت امپراتوری روسیه زندگی کرده بود، در سال 1918، اولین جمهوری مدرن خود را با حمایت نظامی ارتش آلمان و بریتانیا تاسیس کرد.

روسیه، با این حال، به سرعت گرجستان را تبدیل به یک کشور خنثی کرد، که منجر به خروج نیروهای انگلیسی از کشور شد. هنگامی که آلمان و بریتانیا از گرجستان خارج شدند، چند ماه بعد روسیه با حمله به گرجستان و ملحق نمودن آن به امپراطوری کمونیستی خود، شوروی سابق را گردهم آورد.

در دوران اتحاد جماهیر شوروی، گرجستان به دست پسر خود، یوسپ استالین (اهل گرجستان) دیکتاتوری که ده ها هزار نفر را مجروح و اعدام کرد، سرکوب وحشتناکی را متحمل شد. اما این دوره نیز با تغییرات بزرگی همراه بود. گرجستان به یکی از جمهوری های مهم اتحاد جماهیر شوروی تبدیل شد.

گرجستان به دلیل طبیعت مهربان و بخشنده اش، مشهور به دارا بودن منابع آبگرم و اسپا، استراحتگاه، غذا و تاکستانهای بزرگ انگور است، برای اتحاد جماهیر شوروی به مقصد مهم توریستی و گردشگری تبدیل شد.

گرجستان پس از سقوط اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991، استقلال خود را اعلام کرد، اما با قیمت سنگین.

جدایی طلبان طرفدار روسیه در آبخازیا و اوستیای جنوبی جنگ های جدایی طلبانه را به راه انداختند و سالهای دهه 1990 گرجستان در هرج و مرج و جنگ داخلی بسر  برد.

Old Georgia

Old Georgia

قرن بیست و یکم و گرجستان

در قرن بیست و یکم، مناطق مختلف گرجستان متحد شدند تا کشور گرجستان را دوباره تشکیل دهند، آنچنان که در قرن 12 و 13، گرجستان مستقل و کاملا گرجی بود و آن دوره همواره به عنوان عصر طلایی گرجستان شناخته می شود.
دوران آشفتگی گرجستان پس از انقلاب رز در سال 2003 به پایان رسید و گرجستان با تلاش های متعدد رئیس جمهوری وقت “میکائیل ساکاشویلی” اصلاحات عمده دموکراتیک و اقتصادی را با هدف ادغام با سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و نهادهای مختلف اروپا انجام داد.

روابط گرجستان با روسیه همسایه شمالی، از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی همچنان گرم بود ولی از اوایل دهه 2000 روابط شروع به سرد شدن کرد و در نهایت منجر به یک درگیری مدنی شد که گرجستان، کنترل نظامی و اداری خود را در آبخازیا و اوستیای جنوبی از دست داد.

 

گرچه پس از انقلاب رز، پيشرفت قابل توجهي حاصل شده است، اما گرجستان همچنان يك كشور با مشکلات سياسی متعدد است و همچنين مشكلاتي در مسائل اقتصادی و اجتماعي دارد. در سال 2014، ساکاشویلی از سوی دولت جدید گرجستان به اتهام چندین جرم جنایتکار اعلام شد و تحت پیگرد قانونی قرار گرفت، اما او تمام آنها را رد می کند و به عنوان انگیزه سیاسی به آنها اشاره می کند. از آن زمان، ساکاشویلی به  اوکراین گریخت و اگر به گرجستان مراجعت کند، محکوم شده و تحت تعقیب قرار می گیرد، او غیابا به 11 سال زندان محکوم شده است.

در اوایل سال 2010، حزب آقای “بیدزینا ایوانیشویلی” بنام «رویای گرجستان» پس از شکست دادن حزب ساکاشویلی در انتخابات مجلس پیروز شد و تا امسال (2017) این حزب از نیروهای اصلی در جو سیاسی گرجستان است.

اینکه  دولت گرجستان، تا چه حد کشور را بهتر می کند و روابط خود را با روسیه اصلاح می کند کاملا نامشخص است.

تاریخ گرجستان-2

تاریخ گرجستان-2

عکسهای قدیمی تفلیس

جهت خرید بلیط لحظه آخر تفلیس و اجاره خانه روزانه در تفلیس با شماره تلفن زیر تماس بگیرید.

آیدی تلگرام  پاسخگویی درباره بلیط گرجستان : last_ticket@

تلفن آژانس هواپیمایی سالوا تورز در تهران: 86037167

همراه تهران: 09396006909

ت

پاسخگوی آنلاین:

 آیدی پاسخگو درتلگرام: salva_tours@

 آیدی پاسخگو در سروش: salva_tours@

آیدی پاسخگو در واتساپ: 00995557715557

 

کانال سالواتورز در شبکه های اجتماعی:

کانال سالواتورز در سروش: salvatours@

کانال سالواتورز در تلگرام :  salvatours@

کانال سالواتورز در اینستاگرام:salva_tours@

تلفن گرجستان 00995557715557

 

www.stkt.ir