زبان گرجستان

زبان گرجستان
زبان گرجستان
میانگین 5 - امتیاز ها 1

زبان گرجی

زبان گرجی یکی از قدیمی ترین زبانها در جهان است. زبان گرجستان الفبای خود را دارد و از هر زبان دیگری متفاوت است. زبان گرجستان از ابتدای پیدایش تا زمانی که الفبای گرجی ظاهر شد و الهام بخش آن شد به طور کامل شناخته نشده است. منابع تاریخی و عقاید مختلف در هر یک از منابع درباره زبان گرجستان وجود دارد. بهرحال زبان گرجی در بین 10 قدیمی ترین زبان زنده دنیاست که هنوز هم در جهان امروز صحبت می شود.

الفبای گرجی
الفبای گرجی

الفبای گرجی

ایجاد اسکریپت (الفبا) گرجی در دوره پادشاه پرنواز اتفاق افتاد
به گفته یکی از محققان زبان گرجستان، پادشاه پرنواز الفبای گرجی را ایجاد کرد. تاریخ دقیق سلطنت پادشاه شناخته نشده است، اما با توجه به آخرین منابع، او در قرن 3 قبل از میلاد حکومت می کرد و بسیاری از محققان این دوره را به عنوان زمان تولد الفبای گرجی در نظر می گیرند.

اسکریپت گرجستان دارای سه نوع جدول الفبا است
با گذشت زمان، الفبای گرجستان از شکل اولیه آن تکامل یافته است و سه مرحله Asomtavruli، Nuskhuri و Mkhdruli را پشت سر گذاشته است.

مخدرولی الفبای امروزی است که گرجی ها از آن استفاده می کنند و 33 حرف دارد. اسکریپت حروف بزرگ و کوچک ندارد شما اغلب می توانید سه یا چهار و حتی هشت حرف صدادار را در یک کلمه مشاهده کنید، اما دو حرف همسان و مشابه در یک کلمه نمی توانند در کنار یکدیگر قرار بگیرند.

مطالب مفید پیشنهادی
آموزش زبان گرجی مبتدی
الفبای گرجی
الفبای گرجی

منطقه قفقاز سرزمین رویایی برای زبان شناسان است. زبان اصلی سه کشور قفقاز جنوبی، ارمنستان، آذربایجان و گرجستان، از سه خانواده کاملا متفاوت زبان، به ترتیب هندو اروپایی، ترکی، و کارتولی هستند. گرجستان بزرگترین مرکز زبان کارتولی است و تنها زبان قفقازی با سنت ادبی قدیم است. الفبای زیبا و منحصر به فرد گرجی نیز بسیار قدیمی است، زبان شناسان فکر می کنند که الفبای گرجی از آریایی ها اقتباس شده است. چهار زبان کاترتولی وجود دارد که همه اقلیت ها در داخل گرجستان به آنها صحبت می کنند و همه آنها با سایر زبان های دیگر در جهان ارتباط ندارد.

ادبیات گرجی
ادبیات گرجی

گرجستان در ساحل شرقی دریای سیاه واقع شده و در کوه های قفقاز قرار دارد و یکی از شاهراه های جهان باستان بوده است. یونانیان، ایرانیان و ملل محلی برای ایجاد یک فرهنگ غنی تعامل داشته اند. یکی از این صفات الفبای گرجستان است که تحت تأثیر اسناد یونانی و ایرانی قرار گرفته است، اما به چیزی کاملا متفاوت و مختص گرجستان تبدیل شده است.

گرجستان مانند ارامنه همسایه خود، نفوذ یونان را در الفبا و زبان خود ندارند، زبان ارمنی بر اساس زبان یونانی بنا شده است. از سوی دیگر، تأثیرات ایران نیز قابل مشاهده است، زیرا شکلهای لاتین الفبا (به ویژه اشکال باستانی) و فراوانی آن شبیه زبان پهلوی، یک اسطوره ایرانی باستانی است.

مطالب مفید پیشنهادی
زبان گرجی به فارسی

در تاریخ دقیق ایجاد الفبای گرجستان بحثهای زیادی است. اولین مثال، کتیبه ای است که در قرن 5 میلادی در کلیسای فلسطین یافت شده است و در اسکریپت Asomtavruli یا «حروف بزرگ» نوشته شده است، زیرا حروف آن از یک ارتفاع یکنواخت برخوردار است و صعود کننده ندارد.

الفبای Asomtavruli همچنین Mrglovani نامیده می شود که به معنای “گرد” به دلیل ظاهر گرد حروف آن است. در حقیقت، همانطور که الفبای Asomtavruli تکامل یافته است، حروف آنها زاویه دار تر می شود و در قرن نهم میلادی، منجر به اسکریپت Nuskha-Khutsuri، همچنین به عنوان الفبای “زاویه دار” Kutkhovani شناخته می شود.

در قرن شانزدهم، به طرز عجیبی، حروف گرجی دوباره گرد شدند و الفبای نوسخوری به عنوان الفبای غالب برای نوشتن زبان گرجستان جایگزین شد. در حقیقت، اسکریپت های قدیمی تر در رسانه های مذهبی به صورت ترکیبی به نام Khutsuri یا الفبای “کلیسایی” به کار رفتند، اما در نهایت نیز به مخدرولی بازگشتند.

اساسا الفبای امروزی زبان گرجستان مدرن، مخدرولی است، همانطور که در جدول زیر نشان داده شده است. توجه داشته باشید که گرجستان در حقیقت “حروف بزرگ” ندارد. بعضی اوقات عناوین متون و سرفصل های روزنامه با حروف به صورت یکنواخت برای تأکید نوشته می شوند. علاوه بر این، زبان باستانی Asomtavruli به صورت پراکنده برای نشان دادن نام و شروع احکام مانند حروف بزرگ در حروف الفبای لاتین و یونانی استفاده می شود، اما چنین تلاشی فقط نمادین است.

مطالب مفید پیشنهادی
محصولات آموزشی سالواتورز
آموزش-زبان-گرجی-صوتی
آموزش-زبان-گرجی-صوتی

یکی از ویژگی های جالب زبان گرجی (و زبان های منطقه قفقاز به طور کلی) وجود هماهنگی های ذهنی و خطی بی نظیر است. صداها با یک حرکت موافق “طبیعی” در زمان تلفظ نماد ها همراه است.

بعنوان مثال، حرف “ک” دو نوع علامت و دو صدای متفاوت دارد، در شکل حروف متفاوت هستند. می توان گفت در شکل حروف، راه خروج صدا از دورن مجرای گلو نمایش داده شده است.

به عبارتی صداها و الفبا همخوان و متناوب هستند، شما می توانید صعود و سقوط صدا و شکل حروف را به طور همزمان مشاهده کنید که باعث انفجار یا سرکوب صدا در گلو می شود. توجه داشته باشید که این تفاوت از صدای انفجاری است که از پشت دهان و گلو تولید و خارج می شود. در واقع، زبان گرجی مانند همسانی های الفبایش، دارای اشکال صریح، خشن، نرم، تند، تیز، بی صدا و یا صاف است.

آموزش زبان گرجی
زبان گرجی

تاریخچه زبان گرجی

زبان گرجستان همه صداهایی که هر زبان انسانی قادر به بیان است را دارد. زبان گرجی خیلی غنی است و با پیچیدگی های خاص خود، یکی از زبان های مهم جهان است.

زبان گرجی یکی از قدیمی ترین زبان های متداول در جهان با سنت ادبی غنی است. زبان گرجستان یکی از اعضای خانواده زبان قفقازی است که مدتها به خاطر موقعیت آن به عنوان یک خانواده زبان بدون هیچ گونه شبیه دیگر، شناخته شده است. زبان گرجی دارای حدود 4،000،000 سخنور است که در سرزمین کنونی جمهوری گرجستان ساکن هستند و همچنین جوامع برجسته سخنوران در ایران، روسیه، ترکیه، آذربایجان، فرانسه، آلمان و ایالات متحده.

مطالب مفید پیشنهادی
چارتر گرجستان

زبان گرجی به عنوان یک زبان ادبی، تاثیر زیادی بر تمامی زبان های اطراف این منطقه از جمله اوستیک، آبخاز، ارمنی، چچن، داغستانی و آذربایجانی داشته است. جالب توجه است، زبان گرجی خود را در یکی از مناطق متنوع از زبان های جهان می یابد. زبان گرجی در تقاطع خانواده زبان های هندواروپایی، آلتایی و آفریقایی آسیایی می یابد. به دلیل تنوع زیاد انواع زبانها در این منطقه، شواهدی از قرض گرفتن واژه ها از همه این گروههای زبانی در زبان گرجی وجود دارد.

چگونگی ایجاد زبان گرجی از ابتدای آن و نحوه ارتباط آن با سایر زبانها بر سیستم نوشتاری، واژگان، مورفولوژی و نحو آن تأثیر بر زبانهای دیگر. در واقع، گرجستان یک زبان پیچیده است با مجموعه ای قرض گرفته از زبان های دیگر.

آموزش زبان گرجی
زبان گرجی

زبان گرجستان از کجا می آید؟

زبان گرجی در خانواده زبان های قفقازی ریشه دارد. تا آنجا که دانشمندان و زبان شناسان توانسته اند بفهمند، این زبان در دوران باستان از کوه های قفقاز و در دره رود کورا بین قفقاز بزرگ و کوچک برای چندین هزار سال ساکن بوده است. بر خلاف بسیاری از خانواده های زبان های دیگر که مهاجرت های زیادی داشته اند، مانند هندو اروپایی یا آلتایی، خانواده ی زبانهای قفقاز در سرزمین ابتدایی خود و در جایی که خلق شدند، همچنان ایستاده اند. این شواهد از این نظریه حمایت می کند که خانواده های دو زبان قبلی به دلیل فتح یا مهاجرت بر روی حیات خود ادامه داده اند. در مقابل، زبانهای قفقازی به دلیل انزوای جغرافیایی خود، توانایی خود را حفظ کرده اند.

مطالب مفید پیشنهادی
سفر زمستانی به گرجستان

زبان بومی مردم ساکن قفقاز از زبان های قفقازی است که به عنوان پالو قفقازی شناخته می شود. یک نکته بحث برانگیز است که چگونه این زبان تکامل یافته است، اما اکثر محققان بر این باورند که پیشگامان آن به سه گروه اصلی زبانی تقسیم شده اند: ناخو، دزدان دریایی (قفقاز شمال شرقی)، آبخازو آدوگها (شمال غربی قفقازی) و کارتولیان (جنوب قفقازی). از زبان قوم کارتولیان، زبان گرجستان امروزی تکامل یافته است. ویژگی های اصلی این گروه زبان کارتولیان که آن را از گروه های دیگر متمایز می سازد این است که “(a) دارای یک نسبت منطقی از همخوان ها به حروف صدادار و (ب) یک پیچیدگی مقایسه ای در هر دو مورفولوژی اسمی و کلامی” دارد.

آموزش زبان گرجی
آشنایی با زبان گرجی

خرید آنلاین پکیج آموزش زبان گرجی (کلیک کنید)

پاسخگوی آنلاین:

زبان گرجستان آیدی پاسخگو درتلگرام: salva_tours@زبان گرجستان

زبان گرجستانآیدی پاسخگو در واتساپ: 00995557715557زبان گرجستان

کانال سالواتورز در شبکه های اجتماعی:

زبان گرجستانکانال سالواتورز در تلگرام :  salvatours@زبان گرجستان

زبان گرجستانکانال سالواتورز در اینستاگرام:salva_tours@زبان گرجستان

تلفن ایران: 09010632120

تلفن گرجستان:00995557715557

سیستم نوشتاری زبان گرجی چگونه توسعه یافت؟

زبان گرجی یک زبان جالب است که تنها یکی از 38 زبان شناخته شده قفقازی است و یک سنت ادبی ناشناخته در حدود 15 قرن داشته است. تا به امروز هنوز مشخص نیست که چگونه و چه زمانی اسکریپت گرجی آغاز شده، اما دو افسانه غالب است. اول این که توسط پادشاه پرنواز در قرن سوم / چهارم قبل از میلاد الفبای زبان گرجی را ابداع کرده. افسانه دوم این است که توسط این الفبا توسط یک اسقف ارمنی بنام Mesrop Mashtots و در قرن چهارم بعد از میلاد همراه با الفبای ارمنی ایجاد شده است. اصالت هیچ یک از این افسانه ها مشخص نیست. تقریبا تمام دانشمندان بر این باورند که در قرن چهارم میلادی و بر اساس الفبای یونانی، ایجاد شده است و هدف آن گسترش مسیحیت و ادبیات آن بوده است که در قرن چهارم به گرجستان آمده است.

مطالب مفید پیشنهادی
تور شهر سیقناقی گرجستان (شهرعشق)

اولین شواهد ثبت شده از الفبای گرجی از سنگ نوشته هایی است که در فلسطین یافت شده که از نیمه اول قرن پنجم میلادی گرفته شده است. اگر چه، هیچ تاریخی در سنگ نوشته ها یافت نشد، شواهد علمی و باستان شناسی هر دو از این واقعیت حمایت می کردند که این اولین شواهد از زبان گرجی است. فلسطین هنوز مشخص نیست. در نیمه آخر قرن بیستم یک سنگ دیگر با تفاوت های کمی در حروف دیده شده. این پلاک سنگ در بولنیسی واقع در قلمرو گرجستان مدرن یافت شده است و شواهدی را مبنی بر پشتیبانی از الفبای زبان گرجی در این منطقه تأیید می کند. بررسی های باستان شناسی، این سنگ کتیبه را به قرن چهارم میلادی مربوط می داند.

ادعا می شود که الفبای گرجی بیشتر از یک شکل باستانی الفبای آرامی با “الفبا و شکل برخی از کاراکترهای آن از الفبای یونانی” حاصل شده است.

اولین فرم نوشته شده گرجی به نظر می رسد، بسیار متفاوت از اسکریپت امروزی است. با این وجود با تجزیه و تحلیل دقیق فرم های واسطه می توان دید که رابطه چگونه آشکار می شود. اولین نوشته گرجی به عنوان xucuri (تلفظ khu-tsu-ri) است که به معنی “کلیسایی” در گرجی است. این اسکریپت که در پلاک بولونیایی ظاهر شد، در درجه اول برای انتشار ادبیات کلیسای گرجستان و آموزش روحانیت استفاده شده. اولین علامات این الفبا، حاوی حروف کامل، بیصدا و صدادار بود. این انواع اسکریپت xucuri به عنوان asomtavruli، شناخته می شود.

مطالب مفید پیشنهادی
قیمت تورهای گرجستان
زبان گرجی به فارسی
زبان گرجی

در الفابی گرجی با هر دو نظم و شکل، رد پای الفبای یونانی آشکار است. پس از چندین قرن، شکل دیگری از اسکریپت xucuri شناخته شد و ظهور کرد. واضح است که این فرم دوم از الفبا بیشتر شبیه به الفبا و ادبیات ارمنی است که در آن حروف بزرگ و کوچک هست.

با گذشت زمان و در قرن یازدهم، اشکال کلیسایی الفبای گرجی با یک الفبای جدید به نام “مخدرولی” به معنای “نظامی” جایگزین شد. همانطور که پادشاهی گرجستان شروع به رشد کرد، نیازمند اسکریپت ساده تر بود تا دقیقا منعکس کننده واژگان زبان و سهولت نوشتن باشد. بنابراین استفاده از حروف بزرگ و کوچک حذف شد و الفبای جدید برای ارتباطات نظامی ایجاد شد. در زمان های مدرن، الفبای گرجی کمی اصلاح شده است تا حروف خاصی را حذف کنند که مربوط به واجهای ناپدید شده این زبان بوده اند. بنابراین، الفبای مخدرولی mxedruli در ابتدا 39 حرف داشته که پس از تغییرات، به 33 حرف کاهش پیدا کرده است. الفبای فعلی گرجستان دارای 5 حرف صدادار و 28 بیصدا است.

زبان گرجی
What is Georgian language?

چه عوامل تاریخی بر واج شناسی زبان گرجستان تاثیر گذاشته است؟

در طول تاریخ، زبان گرجستان چندین عامل دارد که بر واجشناسی آن تأثیر گذاشته است. ابتدا موقعیت جغرافیایی آن بر روی تقاطع بین اروپا و آسیا قطعا تاثیر بزرگی داشت. این منطقه همواره تحت تأثیر اقوام باستانی اقلیتهای اروپایی آسیای صغیر، اخیرا اسلاوها و مغولان از شرق و شمال، مردم ترک زبان از غرب و شرق، ارامنه و ایرانیان از جنوب تحت تاثیر قرار گرفته است. گرچه بسیاری از صداهای زبان گرجی به طور واضح «گرجی» به نظر می رسد، شواهد قابل توجهی وجود دارد که از دیگر سیستم های واجشناسی زبان های اطراف گرفته شده است. مثال اول، حضور یک سیستم صوتی با صدای ناسازگار از آسپیراسیون همخوانها است.

مطالب مفید پیشنهادی
تور گرجستان از شیراز

در زبان گرجی برای هر حرفی، سه فونم قادر به تولید هستند (به عنوان مثال p-p = -b).

اما در زبان انگلیسی فقط یک فونم وجود دارد / p / vs. / b، با این حال، دیگر زبان های هندو اروپایی مانند ارمنی سه سطح صدای مخالف را به عنوان تنها دو مورد مخالف ادا می کنند. این که آیا در زبان گرجی این پدیده از ارمنستان قرض گرفته شده است یا خیر، مشخص نیست، اما این واقعیت که سیستم سه گانه مخالف در سایر زبانهای هندو اروپایی وجود دارد، نشان می دهد که گرجی ها این سیستم را از آنها قرض گرفته اند.

زبان گرجی دارای برخی از واژگان بسیار نادر است از قبیل (نوعی از صدای ک) / q /، صدای ک با یک توقف بدون صدا که فقط در زبانهای آفریقایی آسیایی مانند عربی یافت می شود. فرض بر این است که مردم گرجستان با بازرگانان عرب زبان در مسیر جاده ابریشم تماس داشته اند، وام گرفتن این واژگان از عربی به احتمال زیاد منطقی به نظر می رسد.

در طول دوره اسکریپت مخدرولی mxedruli (قرون وسطی)، شواهد واضحی وجود دارد که نشان می دهد گرجی ها صدای “ف” / f / را از یونان گرفته اند. آنها حتی از نماد یونانی برای این نامه در زبان خود استفاده می کردند. با این حال، این حرف با استفاده گسترده از سوی گرجی ها گسترش یافت. اما حرف “ف” تنها در کلمات خارجی استفاده می شود. حتی امروزه، به جای حرف “ف” یونانی / f /، از فونم “p”  و حرف “پ” استفاده می شود.

مطالب مفید پیشنهادی
طرز تهیه خاشلاما غذای خوشمزه گرجی

در نهایت، در زمان های مدرن، اثرات زبان های اروپای غربی بر واژگان گرجستان تاثیر گذاشته است. به عنوان مثال، انوع نام های خارجی با f / phoneme (مانند کالیفرنیا، صوفیه و فرانکفورت) اغلب به روش زبان گرجی و با حرف “پ” استفاده می شود. همچنین واژگان مصطلح در زبان فرانسوی، به دلیل اعتبار آنها با تمرکز بیشتر به زبان گرجی وارد شده است.  واضح است که گرجستان در 1000 سال گذشته نفوذ واجی زیادی داشته است.

زبان گرجستان
زبان گرجستان

چگونه تماس زبان گرجی با زبانهای دیگر مورفولوژی و نحو را تحت تاثیر قرار داده است.

زبان گرجی یک زبان بسیار ناشناخته و یکی از مهم ترین آثار انسانی بر روی زمین است. به دلیل این مشخصه، دشوار است که یک فرهنگ لغت را برای این زبان ایجاد کنید زیرا این فرهنگ لغات ریشه ای را به جای واژگان کامل دارا است.

سایر زبانهای قفقازی هم این میزان زیاد آگلوتیناسیون را در سیستم های فعل نشان می دهد. این احتمال وجود دارد که مردم ترک زبان که گرجستان توسط آنها احاطه شده است، تا حدودی بر این موضوع تأثیر گذاشته اند (همانطور که آنها نیز بسیار پیچیده هستند). اگر چه افعال هندواروپایی بسیار متفاوت است، اما زبان گرجی در اسامی هندو اروپایی بسیار مشابه دارد. اسامی گرجی بسیار شبیه اسامی ارمنی است. گرجستان همچنین دارای یک پرونده فراخوانده است که در بسیاری از زبانهای اسلاوی رخ می دهد، در حقیقت دارای شباهت هایی با زبانی است که در جمهوری چک وجود دارد. به احتمال زیاد این گذار به وسیله کلیسای قدیم اسلاوی رخ داده است که در تماس با گرجی های میانه بوده است.

مطالب مفید پیشنهادی
بلیط هواپیما گرجستان
زبان گرجی
زبان گرجی

نحو در زبان گرجی

نحو در گرجستان نیز شبیه به زبان های هندو اروپایی است که آن را احاطه کرده است. در زبان گرجی ساختار نظم جمله بندی”آزاد” است که در هر دو زبان روسی و ارمنی نیز وجود دارد (به دلیل آگلوتیناسیون آنها)، اما دارای جزء اضافی موضوعات و اشیاء ساخته شده در ساختار فعل است. از این مثال واضح است که زبان گرجی بعضی از جنبه های زبان های اطراف را پذیرفته است، در حالی که جنبه های دیگر زبان گرجی منحصر به فرد است. همچنین آشکار است که زبانهای هندو اروپایی بر ساختار تعهد زبان گرجی تأثیر گذاشته است. یک مثال از این موضوع را در عبارت «این کتاب من است»، «es aris chemi tsigni» می توانیم ببینیم. دستورر زبان گرجی در این جمله با دستور زبان انگلیسی همانند است. بنابراین، شواهدی وجود دارد که تأثیر هند و اروپا در نحو گرجستان وجود داشته باشد.

دانلود کتاب آموزش زبان گرجی (بصورت PDF)
کتاب آموزش زبان گرجی

نتیجه گیری درباره زبان گرجستان

زبان گرجی در واقع منحصر به فرد است. در این زبان، فونم ها و ساختارهای مختلطی وجود دارد که برای زبان انسانی بسیار نادر است. با این وجود، شباهت های بسیاری وجود دارد که با خانواده های زبان های اطراف آن مشترک است: آلتایی، آفریقایی آسیایی و هندو اروپایی. آنها بر توسعه نظام نوشتن گرجستان، واج شناسی، مورفولوژی و نحو تأثیر گذاشته اند. بدون تردید همزیستی طولانی آنها با یکدیگر موجب شده است که این تغییر را ایجاد کنند و همچنین برای ما تاریخ جالبی از زبان گرجی ساخته شده است.

مطالب مفید پیشنهادی
کتاب گرجی در سفر
ضرورت یادگیری زبان گرجی برای تجار ایرانی در گرجستان
ضرورت یادگیری زبان گرجی برای تجار ایرانی در گرجستان

زبان گرجی

ساختار زبانی زبان گرجی به عنوان یکی از زیرمجموعه های “زبان های گرجستان” ایجاد شده است. این پروژه براساس تجربه موجود در زبان شناسی کلاسیک گرجستان و به طور همزمان، ایده ساختار زبان گرجی را غنی سازی می کند.

زبانهای کارتولی، همچنین زبانهای قفقاز جنوبی یا زبانهای ایبری، خانواده زبانهایی از جمله گرجی، سووان، مگرلیان و لاز است که در جنوب قفقاز سخن میگویند. توضیح مختصر درباره زبانهای کارتولی به شرح زیر است. برای توضیحات کامل، به زبان های قفقازی مراجعه کنید.

از زبان خانواده کارتولی، تنها زبان رسمی گرجستان، گرجی است که دارای سنت ادبی قدیم است. قدمت زبان گرجستان به قرن پنجم میلادی می رسد. فرم کتبی گرجی نیز توسط سخنرانان از زبان های دیگر استفاده شده. برخی از محققان زبانهای منگرلیان و لاز را گویش های یک زبان واحد به جای زبان های مستقل می دانند.

خصوصیات زبانشناسی زبانهای قفقاز جنوبی نشاندهنده تبار از یک پروتکل زبان مشترک است. واج شناسی زبانهای کارتولی نسبتا یکنواخت است، گرچه Svan دارای چندین حروف واضح است. دیگر ویژگی های دستوری، از جمله سیستم های لغوی کلمه، مشتق، و نحو، و همچنین یک واژگان مشترک نیز یک سیستم نوشتاری بزرگ را نشان می دهد. از این ویژگی های مشترک، زبان شناسان یک زبان “پروکتارکتلوئی” را با ویژگی های مشخصی که به طور چشمگیری با هندو اروپایی موازی هستند، معرفی می کنند. آنها بیشتر نتیجه گرفتند که Svan، که تعدادی از ویژگی های ساختاری قدیم را حفظ کرده، از سه زبان دیگر در مرحله نسبتا اولیه در توسعه آنها جدا شده است.

مطالب مفید پیشنهادی
کتاب راهنمای سفر به گرجستان

خرید آنلاین پکیج آموزش زبان گرجی (کلیک کنید)

پاسخگوی آنلاین:

زبان گرجستان آیدی پاسخگو درتلگرام: salva_tours@زبان گرجستان

زبان گرجستان آیدی پاسخگو در سروش: salva_tours@زبان گرجستان

زبان گرجستانآیدی پاسخگو در واتساپ: 00995557715557زبان گرجستان

کانال سالواتورز در شبکه های اجتماعی:

زبان گرجستانکانال سالواتورز در سروش: salvatours@زبان گرجستان

زبان گرجستانکانال سالواتورز در تلگرام :  salvatours@زبان گرجستان

زبان گرجستانکانال سالواتورز در اینستاگرام:salva_tours@زبان گرجستان

تلفن ایران: 09010632120

تلفن گرجستان:00995557715557

سلام هموطن من مدیر وبسایت گردشگری سالواتورز هستم. شغل من نویسندگی درزمینه صنعت توریسم و اجرای تور در کشورهای اطراف ایران هستش. شماره موبایل من 09010632120 هست که با واتساپ یا ایمو و از طریق اتصال به اینترنت تماس بگیرین. آیدی تلگرام من salva_tours@ توصیه می کنم که برای اطلاع درباره مسافرت به کانال تلگرام سالواتورز بپیوندید salvatours@

عضویت در کانال تلگرام سالواتورز

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۸

مقاله های مرتبط :

جدیدترین محصولات فروشگاه ما

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *