سفرنامه گرجستان

سفرنامه گرجستان

خاطرات سفر به گرجستان

من در خرداد 1395 سفری زمینی به گرجستان داشتم و تجربیات خودم را با عنوان “سفرنامه گرجستان” در اختیار دوستانی که قصد مسافرت به گرجستان دارند قرار می دهم.

توضیح: (برای راحتی در تایپ کردن و خواندن، در سفرنامه زیر، سعی نمودم تا از تنوین عربی استفاده نکنم)

 

بلیط اتوبوس به گرجستان

پس از جستجوی اینترنتی ،متوجه شدم که برای تهیه بلیط اتوبوس باید به ترمینال اتوبوسرانی غرب تهران (میدان آزادی) مراجعه کنم.

در ترمینال غرب، دو شرکت مسافربری “گیتی پیما” و “همیار سفر” هر روز به مقصد تفلیس یک اتوبوس دارند.

متصدی مربوطه گفت: ”روزانه یک اتوبوس راس ساعت 13:30 به مقصد تفلیس حرکت میکند”. بلیط اتوبوس برای گرجستان را خریدم و مراجعت کردم.

روز 25 خرداد 1395 ساعت 13:30 سوار اتوبوس ویژه VIP  تعاونی مذکور شدم و حرکت کردیم.

اتوبوس های VIP خیلی راحت تر از اتوبوس های قدیمی هستند.

این نوع اتوبوس ها دارای صندلی های بزرگ و پهن و زیرپایی مخصوص برای دراز کردن پا و خوابیدن می باشند. اتوبوس ما از شهرهای قزوین، زنجان و میانه رد شد و حدود ساعت 8 شب به تبریز رسید و از آنجا هم به سمت مرز ترکیه (بازرگان) طی طریق نمودیم.

 

گمرک مرز بازرگان

حدود ساعت 2 نیمه شب بود که وارد محوطه گمرک بازرگان شدیم، پس از واریز 25 تومان هزینه دولتی خروج از مرز زمینی و کنترل پاسپورت و اثاثیه توسط ماموران مرزی ایران و ترکیه و سوار شدن مجدد، اتوبوس به راه خود ادامه داد.

مطالب مفید پیشنهادی
تور گرجستان 15 بهمن 96

اتوبوس پس از ورود به خاک ترکیه از کناره شرقی و شهرهای شرق ترکیه ادامه مسیر داد، جاده های ترکیه همگی سرسبز و زیبا بودند. اتوبوس برای استراحت و غذا و خرید، در یکی از رستورانهای میان راه یک ساعت توقف داشت.

شهرهای میان راه عبارت بودند از: دوغوبایزید، ایگدیر،کارس و چند شهر و روستای کوچک دیگر، در آخرین بخش از خاک ترکیه، وارد شهرکوچک اردهان شدیم که مرز بین گرجستان و ترکیه بود.

در آنجا هم همه مراحل کنترل پاسپورت و اثاثیه بدقت انجام شد و بعد از آن بالاخره وارد خاک گرجستان شدیم.

قبل از ورود به خاک گرجستان، راننده چندین بار تذکر داد که “داروهای مسکن همراه خود نداشته باشید چون پلیس گرجستان به مواد مخدر و داروهای مسکن مثل استامینوفن و داروهای کدئین دار بسیار حساس است”.

منظره ای که در مناطق مسکونی ترکیه خیلی بچشم می خورد مساجد مسلمانان با یک مناره بلند بود.

و در گرجستان منظره کلیسای مسیحیان با ناقوس و برج های بلندشان بسیار دیده میشد، گویی با همدیگر رقابت شدیدی داشتند.

در مرز ترکیه و گرجستان که در یک دره بزرگ قرار داشت، در یکسو روستای ترک با مناره و مسجدش و در سوی دیگر روستای گرجی با کلیسا و ناقوسش بچشم می خورد.

پس از ورود به خاک گرجستان جاده ها زیباتر و سرسبزتربود.

مطالب مفید پیشنهادی
لیست قیمت تورهای گرجستان

همه جاده های گرجستان شبیه به جاده چالوس ایران بود. اتوبوس از میان شهرها و روستاهای زیادی رد شد که همگی زیبا و سرسبز بودند، از لب مرز “اردهان” تا رسیدن به شهر تفلیس حدود 6 ساعت طول کشید.

بدلیل معطلی در گمرکات سه کشور ایران و ترکیه و گرجستان، سفر ما درحدود 28 ساعت طول کشید. اما بطور معمول این مسیر 24 ساعت طول می کشد.

سفر به تفلیس بدون تور
سفر به تفلیس بدون تور

 

منظره های اولیه از گرجستان

در نگاه ابتدایی، از نظر من گرجستان کشوری اورآسیایی است (اروپایی آسیایی) چون بیننده در این کشور می تواند همه مظاهر تمدن آسیایی و اروپایی را یکجا ببیند، از نظر جغرافیدانها ،کوههای قفقاز مرز بین آسیا و اروپا هستند و گرجستان دقیقن بر روی دامنه های جنوب غربی کوههای قفقاز واقع شده است و همین موضوع قرارگرفتن بین آسیا و اروپای واقعی دلیلی بر بوجود آمدن فرهنگی مشترک برای گرجستان شده.

برخی از منابع، گرجستان را شاهراه و نقطه تلاقی این فرهنگ ها می دانند، در کتب نوشته شده که ایرانی های گرجی تبار اولین افرادی بودند که مظاهر تمدن را به ایران وارد کردند. (بعنوان مثال:سی و سه پل اصفهان ساخت یه ایرانی گرجی تبار بنام “آلاوردی” است).

معرفی گرجستان
گرجستان قدیم

من با دیدن گرجستان متوجه شدم که این کشور در شاهراه منطقه اورآسیا واقع شده و مردمش بسیار طالب فرهنگ و تمدن مدرن هستند، هرچند وضعیت معیشت و زندگی آنها بدلیل عقب ماندگی در دوران کمونیسم، مثل کشورهای اروپای غربی و شمالی نیست اما اگر اجازه یابند و جنگ و بحران در منطقه رخ ندهد آینده گرجستان بسیار خوب و روشن بنظر میرسد.

مطالب مفید پیشنهادی
تور گرجستان ژانویه 2018

نمای شهرهای گرجستان هنوز هم نشان از دوران گذشته کمونیسم  دارد و سکوت 70 ساله این کشور در آن دوران هنوز بچشم می خورد. ساختمانهای چند طبقه بی روح و سیمانی، خودورهای شرقی و زهوار دررفته لادا و گاز و …در گوشه کنار شهر بچشم می خورند.

 

انقلاب رز گرجستان

حرکتی که از سال 2008 میلادی و پس از “انقلاب رز” در کشور شروع شده با سرعت و شتاب در حرکت است، ساختمانهای شیک و مجلل، ماشینهای جورواجور آمریکایی و اروپایی، ماشینهای پلیس فورد و لباس های یونیفورم پلیس که دقیقن از روی پلیس لس آنجلس کپی و تهیه شده اند، رستورانهای مک دونالد و پیتزا هات، هتل های معروف بین المللی و غیره همه نشان از تغییرات بزرگی میدهند که بسرعت درحال اجرا هستند.

تور گرجستان
منطقه قدیمی تفلیس

ارزانترین بلیط را از سایت بلیط لحظه آخری سالواتورز تهیه کنید

ارزانترین بلیط
ارزانترین بلیط را از سایت سالواتورز تهیه کنید

برای دیدن قیمت بلیط های لحظه آخر وارد سایت بلیط های لحظه آخر شوید.

“برای ورود به سایت بلیط لحظه آخری کلیک کنید”

توجه فرمایید که قیمت بلیط ها همواره درحال تغییر است

شرکت سالواتورز موتور جستجوی ارزانترین بلیط ها را در سایت خود راه اندازی نموده است.

بلیط لحظه آخری

زبان گرجی

من در تفلیس برای اولین بار با زبان گرجی برخورد کردم، زبان گرجی زبانی بسیار خاص و نا آشنا بنظرم رسید و حتی یک کلمه از آن را هم نفهمیدم. بعد از تحقیق متوجه شدم زبان گرجی هیچ شباهتی با زبانهای دیگر کشورها ندارد، یکی از نشانه های این زبان استفاده زیاد از حرف “خ” و “ق” و حروف حلقی است، مثلن عبارت”روگورخار” یعنی “چطوری؟”، یا کلمه “ناخواندیس” به معنی “به امید دیدار” است و عبارت “تزقالی” به معنی آب است، البته چندین کلمه شبیه فارسی هم در زبان گرجی یافت میشود  مثلن “اوتاخی” یعنی “اتاق” و “مطلوبا” یعنی “متشکرم”.

مطالب مفید پیشنهادی
مستیا گرجستان

گرجی ها به کشورشان “ساکارتولو” می گویند. خط نوشتاری و الفبای گرجی هم بسیار مخصوص و عجیب و نا آشنا بود. برای آشنایی و یادگیری زبان و الفبای گرجی می توانید به بخش”آموزش زبان گرجی” در همین سایت مراجعه کنید.

اطلاعات بیشتر در مورد بلیط گرجستان، بلیط تفلیس و باتومی و سایر شهرها و کشورهای دیگر را از سالواتورز بخواهید.

پک کامل آموزشی و راهنمای سفر به گرجستان
پک کامل آموزشی و راهنمای سفر به گرجستان

پکیج کامل و جامع راهنمای سفر به گرجستان

برای اولین در ایران، سی دی صوتی آموزش زبان گرجی+نقشه برگ و کاغذی گرجستان(بعرض یک متر) + کتاب آموزش زبان گرجی+ کتاب راهنمای تمام رنگی سفر به گرجستان توسط شرکت سالواتورز تهیه شد
مناسب برای مسافران و علاقه مندان به گرجستان

پک سی دی صوتی آموزش زبان گرجی 
کتاب مکالمات زبان گرجی
نقشه راههای گرجستان (عریض)
کتاب جیبی تمام رنگی راهنمای کامل سفر به گرجستان
(ارسال با پست رایگان)
قیمت پکیج کامل (با تخفیف): 105.000 تومان

قابل تهیه در ایران و گرجستان

برای تهیه پکیج کامل آموزش زبان و راهنمای سفر به گرجستان، مبلغ 105.000 تومان را به شماره کارت زیر واریز نموده و عکس فیش واریزی را بهمراه آدرس به شماره تلفن 09010632120 پیامک کنید، یا به آیدی تلگرام زیر اعلام نمایید.

(شماره کارت 6393.4610.3665.8686 بنام آقای محمد نجفی)

 آموزش زبان گرجی

آموزش زبان گرجی

برای خرید آنلاین CD آموزش زبان گرجی و پکیج کامل فوق از طریق درگاه بانکی زیر اقدان نموده، و پس از واریز وجه، نام گیرنده، آدرس و کد پستی خود را به آیدی تلگرام زیر اطلاع دهید.

مطالب مفید پیشنهادی
خرید بلیط هواپیما تفلیس

خرید آنلاین (بسته آموزشی زیان گرجی و راهنمای سفر به گرجستان)
[zarinpalpaiddownloads id=”2″]

پک کامل آموزشی و راهنمای سفر به گرجستان
پک کامل آموزشی و راهنمای سفر به گرجستان
قسمتی از صفحات کتاب آموزش زبان گرجی
قسمتی از صفحات کتاب آموزش زبان گرجی

پاسخگوی آنلاین:

سفرنامه گرجستان آیدی پاسخگو درتلگرام: salva_tours@سفرنامه گرجستان

سفرنامه گرجستان آیدی پاسخگو در سروش: salva_tours@سفرنامه گرجستان

سفرنامه گرجستانآیدی پاسخگو در واتساپ: 00995557715557سفرنامه گرجستان

 

کانال سالواتورز در شبکه های اجتماعی:

سفرنامه گرجستانکانال سالواتورز در سروش: salvatours@سفرنامه گرجستان

سفرنامه گرجستانکانال سالواتورز در تلگرام :  salvatours@سفرنامه گرجستان

سفرنامه گرجستانکانال سالواتورز در اینستاگرام:salva_tours@سفرنامه گرجستان

تلفن گرجستان 00995557715557

آشنایی با شهر تفلیس

شهر تفلیس همانند بسیاری از شهرهای قدیمی دارای بناها و اماکن دیدنی فراوانی است، نکته ای که در اولین نگاه متوجه آن شدم، حفظ بناهای تاریخی و ساختمانهای قدیمی بود، ظاهرن در مناطق مخصوصی، تغییر ظاهر قدیمی شهر ممنوع است و فقط بازسازی محدود ساختمانها مجاز است. این موضوع باعث شده تا تفلیس هویت خود را حفظ کند و جلوه های بصری خاص خود را داشته باشد. منظره شهر بسیار زیبا و اصیل بنظر میرسید و من از این بابت بسیار لذت بردم.

سفر به گرجستان بدون تور
نارین قلعه و مسجد تفلیس

 

جاذبه های شهر تفلیس

جاذبه های شهر تفلیس بسیار فراوان هستند، متروی شهر تفلیس عمری حدود 70 سال دارد و یادگاری از دوران کمونیسم است و با متروهای موجود در ایران تفاوت زیادی دارد. نداشتن سالن و غرفه و اتاق های متعدد(گویی فقط زمین را سوراخ کرده اند و مستقیم پایین رفته اند)، حرکت در عمق زیاد، تونل های باریک و یک طرفه (هر قطار برای رفت و برگشت از تونل جداگانه استفاده میکند) سروصدای زیاد، تعداد کم ایستگاهها و از همه مهمتر بوی گوگرد و کهنگی شدید، چیزی بود که من از متروی تفلیس بخاطر دارم.

مطالب مفید پیشنهادی
تاریخ گرجستان

بهرحال بنظر می رسد بدلیل قدمت و کهنگی زیاد متروی تفلیس نیاز به بازسازی دارد اما همین مترو قدیمی و ارزان قیمت برای مردمی که میخواهند در شهر جابجا شوند نعمت بسیار بزرگی است.

 

10 جاذبه مهم شهر تفلیس

1- تندیس کارتلیس (مادر گرجستان) | Kartlis Deda

2-حمام های سولفور | Sulfur Spring Baths

3-کلیسای اسمیندا سامبا | Tbilisi Sameba Cathedral

4-کلیسای سیونی | Sioni Church

5-دژ ناریکالا | Narikala Castle

6-باغ های بوتانیکال | Botanical Gardens Tbilisi

7-پل صلح | The Bridge of Peace

8-کلیسای کاشوتی Kashveti Church | Qashveti church

9-یادبود شاه وختانگ | Statue of King Vakhtang Gorgasali

10-موزه ملی گرجستان | Georgian National Museum

 

قیمت سوییت اجاره ای در تفلیس

قیمت مسکن در گرجستان بسیار مناسب بود، مثلن برای یک آپارتمان کوچک 1 خوابه، هزینه ها از شبی 100 هزار تومان به بالا بود. علاوه بر هتل ها، منازل مسکونی تمیز و ارزانتر هم موجود هستند، برای اجاره سوییت روزانه در تفلیس در گوگل سرچ کنید (به فارسی).

چانه زدن یکی از امور رایج در تفلیس است و گاهی با چانه زدن میتوان خانه خوبی را با هزینه مناسبتر اجاره نمود.

برای افرادی که مایلند کمترین هزینه را برای اقامت پرداخت کنند ،هاستل هایی هست که از شبی 10 لاری تا 25 لاری (مبلغی حدود 15 تا 35 هزار تومان) موجود است که البته فقط اجاره یک تخت در یک اتاق عمومی چند نفره است.

مطالب مفید پیشنهادی
اطلاعات درباره گرجستان

در میان شهر رودخانه ای پرآب و عریض بنام متکواری (که گاهی به اختصار “کر” هم نامیده میشود) جریان دارد که بر روی آن پل هایی قدیمی و جدید وجود دارند و بعضی از این پلها جزو مناظر زیبا و دیدنی شهرتفلیس هستند. یک دستگاه تله کابین از کنار میدان اروپا مسافران را به بالای تپه ای در جنوب شهر میبرد که از آن بالا شهر تفلیس بسیار زیبا و رویایی دیده میشود.

در بالای تپه مجسمه معروف فلزی “کارتلیس ددا” یا “مادرگرجستان” با کاسه و شمشیری در دست ایستاده، که مانند نگهبانی از شهر تفلیس پاسداری میکند.در دست راست مجسمه شمشیر و در دست دیگرش جام شراب است که به معنای پذیرایی از میهمانان و جنگ با متجاوزان می باشد.نگاه مجسمه مادر گرجستان بر روی شهر دوخته شده و آن به معنای مراقبت از شهر و هوشیاری اوست. تله کابین تفلیس علاوه بر زیبایی و جذب توریست، در تمام فصول سال وسیله خوبی برای رفتن به ارتفاعات است.

تور گرجستان
خیابان های تفلیس

“تفلیس را می توانم شهر هنر، زیبایی، تاریخ، صلح و آرامش بنامم”

هزینه زندگی و خوراک در تفلیس همانند تهران است با این تفاوت که بعضی از چیزها ارزانتر از تهران هستند مثلن هزینه یک وعده ناهار معمولی در رستورانهای تفلیس از 15 هزارتومن و قیمت یک کیلو گوشت از 20 هزار تومن به بالا بود که تقریبن 30 هزار تومن از تهران ارزانتر بود، قیمت اتاق در منازل شخصی و هتل ها هم همانند شهرهای شمالی ایران بود یعنی از شبی 100 هزار تومن به بالا اتاق با تمام امکانات یافت میشد. البته مجددن یادآور میشوم که این قیمت ها برای تابستان سال 95 بود و ممکن است تغییر کند.

مطالب مفید پیشنهادی
جاهای دیدنی گرجستان

 

آب و هوای تفلیس

آب و هوای تفلیس بسیار تمیز و پاک و تپه ها و کوه های جنگلی اطراف آن، جای زیبایی برای گذراندن یک عصر زیبا و بیاد ماندنی است. بر روی ارتفاعات اطراف تفلیس با وجود تله کابین در شمال و تراموای کابلی یا “فونی کولار” در جنوب شهر “تپه متاتسمیندا” و پارک ها و بناهای دیدنی برفراز آنجا، مکان خوبی برای تفریح و بازدید و نوشیدن چای عصرگاهیست.

تور گرجستان 15 بهمن 96
میدان سربازان “شهدای وطن” در تفلیس

سوغاتی تفلیس، صنایع دستی مانند ظروف و تابلوهای سفالی رنگین، کلاه و لباس های سنتی ونمدی، کارهای چوبی تزئینی، تابلوهای نقاشی ودیگر آثار هنری هستند. البته زیبایی های بصری تفلیس بهترین و منحصربفردترین سوغاتی تفلیس است که باید آنها را دید و در خاطره ها ضبط نمود. خیابانهای شهر تفلیس پر ازدرخت و پرنده و سرسبز هستند و با وجود سنگفرش زیبا، قدم زدن در آنها بسیار خاطره انگیز خواهد بود.

 

غذاهای گرجستان

غذاهای گرجستان تنوع زیادی دارند، اما معروف ترین آن عبارت از نان مخصوصی که داخل آن را با موادغذایی مختلف، بخصوص پنیر پر میکنند، و بنام “خاچاپوری” معروف هستند، مهمترین مواد داخل خاچاپوری هم پنیر خوشمزه ای است که داخلش میریزند، پنیر یکی از غذاهای پرمصرف در گرجستان است، بدلیل وجود مراتع سرسبز در گرجستان محصولات لبنی در گرجستان بسیار فراوان و در دسترس هستند.

مطالب مفید پیشنهادی
بلیط ارزان تفلیس به تهران
تور تفلیس گرجستان
غذاهای گرجی

نوع دیگری غذای محلی بنام “خینکالی” است که بازهم از خمیر نان استفاده میکنند وداخل آن را با گوشت چرخکرده و یا مواد دیگر پر میکنند و به شکل پیاز (بقچه ای) سر آن را می پیچند و در داخل آب می پزند و می خورند، اما غذاهای دیگری هم دارند که اکثرن مانند غذاهای بیشتر مناطق کوهستانی، با گوشت و سبزیجات و نان درست میشوند.نان های معمولی هم مانند نان باگت هستند و اغلب در داخل تنور بصورت سنتی پخته میشوند.

 

کله پاچه همراه با سیرابی هم از دیگر غذاهای سنتی گرجستان است و به آن “خشی” می گویند و بیشتر برای برطرف شدن خماری و دمقی صبحگاهی از آن استفاده میکنند. در حقیقت بعد از گذراندن یک شب شلوغ و بیخوابی، “خشی” می تواند سردرد و خستگی صبحگاهی را براحتی برطرف کند.

 

نوعی اسنک طبیعی هم در گرجستان تهیه و استفاده میشود که از دانه های آجیل و مغزهای مغذی در میان آن استفاده میشود و با روکشی خوشمزه از جنس شیره انگور یا میوه های دیگر پوشیده و خشک شده است و بصورت لوله های دراز و عمودی در مغازه های سنتی گرجستان فروخته میشود و به آن “چورچخلا” می گویند. چورچخلا در قدیم بعنوان جیره خشک سربازان در هنگام جنگ استفاده میشده.

مطالب مفید پیشنهادی
اجاره اتاق در باتومی
بلیط گرجستان نوروز
سفرنامه گرجستان

سفر به گرجستان بدون تور، شبیه هیچ سفر دیگر نیست چون علاوه آزادی برای تماشای اتمسفر اروپایی، فرهنگ و دیدنی های فراوان، گرجستان از آب و هوای بسیار زیبای رد اطراف شهر نیز بهره مند می شود، اگر بخواهم سفر به گرجستان را در یک جمله خلاصه کنم باید بگویم:

” گرجستان آنقدر زیباست که اگر یک آن را بار ببینی، هیشه دلت برایش تنگ خواهد شد و دوباره و چندباره بازخواهی رفت”.

اگر شما هم به گرجستان سفر کرده اید و سفرنامه گرجستان نوشته اید برای ما بفرستید و به اشتراک بگذارید.

Iranian Travelers to Georgia
ایران و گرجستان

گرجستان و شینگن

شرایط انتقال پول به گرجستان

قیمت مسکن در گرجستان

برای اطلاع از قیمت تور گرجستان کلیک کنید

پاسخگوی آنلاین:

سفرنامه گرجستان آیدی پاسخگو درتلگرام: salva_tours@سفرنامه گرجستان

سفرنامه گرجستان آیدی پاسخگو در سروش: salva_tours@سفرنامه گرجستان

سفرنامه گرجستانآیدی پاسخگو در واتساپ: 00995557715557سفرنامه گرجستان

 

کانال سالواتورز در شبکه های اجتماعی:

سفرنامه گرجستانکانال سالواتورز در سروش: salvatours@سفرنامه گرجستان

سفرنامه گرجستانکانال سالواتورز در تلگرام :  salvatours@سفرنامه گرجستان

سفرنامه گرجستانکانال سالواتورز در اینستاگرام:salva_tours@سفرنامه گرجستان

تلفن گرجستان 00995557715557

 

دکمه خرید بلیط لحظه آخری

 

بلیط لحظه آخری آنکارا

بلیط لحظه آخری رفسنجان

بلیط لحظه آخری ارومیه

بلیط لحظه آخری بندرعباس

بلیط لحظه آخری آنتالیا

بلیط لحظه آخری دبی

بلیط لحظه آخری نجف

بلیط لحظه آخری زابل

بلیط لحظه آخری استانبول

بلیط لحظه آخری مشهد

بلیط لحظه آخری کیش

بلیط لحظه آخری قشم

بلیط لحظه آخری تهران

بلیط لحظه آخری بندرعباس

بلیط لحظه آخری رشت

بلیط لحظه آخری ساری

بلیط لحظه آخری اهواز

بلیط لحظه آخری اراک

بلیط لحظه آخری بیرجند

بلیط لحظه آخری بجنورد

بلیط لحظه آخری سمنان

بلیط لحظه آخری چابهار

بلیط لحظه آخری بندرلنگه

بلیط لحظه آخری آبادان

بلیط لحظه آخری گرگان

بلیط لحظه آخری نوشهر

بلیط لحظه آخری چالوس

بلیط لحظه آخری کرمان

بلیط لحظه آخری کرمانشاه

بلیط لحظه آخری کاشان

بلیط لحظه آخری سنندج

بلیط لحظه آخری زنجان

بلیط لحظه آخری بوشهر

بلیط لحظه آخری اردبیل

بلیط لحظه آخری قزوین

بلیط لحظه آخری یزد

بلیط لحظه آخری اصفهان

بلیط لحظه آخری شیراز

بلیط لحظه آخری خوزستان

بلیط لحظه آخری همدان

بلیط لحظه آخری لرستان

بلیط لحظه آخری آذربایجان

اقامت ارمنستان

بلیط لحظه آخری اردبیل به تهران

بلیط لحظه آخری اهواز به اصفهان

بلیط لحظه آخری اهواز

بلیط لحظه اخری استکهلم

بلیط لحظه آخری اردبیل

بلیط لحظه آخری ارومیه

بلیط هواپیما لحظه آخری

بلیط لحظه آخری اردبیل تهران

بلیط لحظه آخری آنکارا

بلیط لحظه آخری تهران آبادان

بلیط لحظه آخری استانبول به تهران

بلیط دقیقه 90 مشهد

بلیط لحظه آخری مشهد به تهران

بلیط لحظه آخری مشهد

تور مشهد از بوشهر

بلیط ارزان کیش دقیقه 90

بلیط لحظه آخری تهران به اهواز

بلیط لحظه آخری تهران شیراز

بلیط هواپیما لحظه آخری تهران تبریز

بلیط لحظه آخری اهواز

تور رفت و برگشت بوشهر مشهد

لحظه آخر دات کام

بلیط هواپیما لحظه آخری اصفهان مشهد

بلیط لحظه آخری تهران قشم

بلیط لحظه آخری گرجستان

بلیط آف خورده هواپیما

سلام هموطن من مدیر وبسایت گردشگری سالواتورز هستم. شغل من نویسندگی درزمینه صنعت توریسم و اجرای تور در کشورهای اطراف ایران هستش. شماره موبایل من 09010632120 هست که با واتساپ یا ایمو و از طریق اتصال به اینترنت تماس بگیرین. آیدی تلگرام من salva_tours@ توصیه می کنم که برای اطلاع درباره مسافرت به کانال تلگرام سالواتورز بپیوندید salvatours@

عضویت در کانال تلگرام سالواتورز

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۰

مقاله های مرتبط :

جدیدترین محصولات فروشگاه ما