سینمای گرجستان

به مجموعه آثار سینمایی گفته می‌شود که در کشور گرجستان و یا توسط فیلم سازان گرجی خارج از کشور ساخته شود.

سینمای گرجی

تولد سینمای گرجستان به اوایل قرن بیستم برمیگردد.

اولین فیلم گرجی در سال 1912 ساخته شد.

امروزه بسیاری از فیلمهای گرجی در سراسر جهان معروف هستند.

در گرجستان سالیانه ده‌ها فیلم هنری، انیمیشن، فیلم علمی، اجتماعی، مستند و غیره ساخته می‌شود. تعدادی از فیلم‌های ساخت گرجستان در جشنواره‌های بین‌المللی به دریافت جوایز و دیپلم‌های افتخار نائل شده‌اند. فیلم «پدر سرباز» در چهاردهمین جشنواره بین‌المللی مسکو موفقیت فوق‌العاده‌ای داشته است.

فیلم‌هایی به نام «اوشبا»، «دشت آلازانی»، و «در ارتفاعات پامیر» در جشنواره‌های بین‌المللی فوق‌العاده ارزنده شناخته شده و به دریافت دیپلم افتخار موفق شدند. مرکز اصلی فعالیت ها و خلاقیت های شاغلین در سینمای گرجستان «اتحادیهٔ فیلم برداران و سینماگران گرجستان» می‌باشد.

تئاتر گرجی

ژانر و تم اصلی بیشتر آثار سینمای گرجستان “رئالیسم” و واقعیات کشور گرجستان است.

بر اساس نمایشنامه‌های ملی گرجستان که تاکنون اجرا شده اند، توسط نویسندگانی با ذوق مانند داویت کولدینشویلی، زوراب آنتونوف، شالوا دادیانی و عده‌ای دیگر تدوین گردیده اند، در پایان قرن نوزدهم و آغاز قرن بیستم، نهضت و جنبش نیرومند تئاتری به وجود آمد که گروه بزرگی از بازیگران هنرمند در راس آن قرار داشتند.

در گرجستان امروزی بیش از بیست سالن تئاتر حرفه ای به فعالیت هنری مشغولند و شمار آنها سال بسال افزایش یافته است.

قریب ۳۰ تئاتر ملی آماتوری و نیز صدها تالار شهر و روستای متعلق به خانه‌های فرهنگ را باید به تعداد تئاترهای فوق افزود. در این تالارها اعضای گروه‌های آماتوری هنرهای دراماتیک با موفقیت، نمایش‌هایی را به روی صحنه می‌آورند.

در سال ۱۹۲۱ سالن و انجمن تئاتر دراماتیک به نام شوتا روستاولی تاسیس گردید. در سال ۱۹۲۸ نیز سالن و انجمن تئاتر دراماتیک مارجانیشویلی ایجاد شد و به فعالیت هنری پرداخت.

تربیت و آموزش و آماده سازی هنرپیشه ها و کارگردانان و مدیران تئاتر در انستیتوی تئاتر به عمل می‌آید. در گرجستان موزه هنر تئاتر دولتی ایجاد شده است.

تئاتر تفلیس به نام گریبادوف، سنن نیکویی را در زمینه‌های فرهنگ‌های تئاتری گرجی کمک و مساعدت می‌کند، تئاتر گرجی در میان فرهنگ تئاترال جمهوری‌های شوروی سابق مقام شامخی را داشت، تئاترهای گرجستان و فعالیت برجسته آن‌ها در خارج از مرزهای گرجستان نیز از شهرت فراوانی برخوردار است.

آیدی تلگرام  پاسخگویی به سوالات : salva_tours@

کانال تلگرام شرکت سالواتورز:  salvatours@

کانال تلگرام بلیط های لحظه آخری گرجستان:  salvatravel@

وبسایت خرید آنلاین بلیط لحظه آخری و ارزان قیمت:    www.stkt.ir

 

نقد یک فیلم معروف گرجی

(جزیره ذرت)

«جزیره ذرت» شاهکاری برجسته از هنر سینمای گرجستان است که با نهایت فروتنی ارائه شده و به زندگی یک کشاورز پیر و پر طاقت و نوه ی دختر فرمانبردارش می پردازد که یکی از ارعاب آورترین مراسم کشت و کار جهان را به انجام می رسانند.

با حضور تنها همین دو شخصیت اصلی و تقریباً بدون وجود هیچ گفتگویی و موقعیت مکانی بسیار ساده، یک زمین کوچک زراعتی بادامی شکل که میان سواحل گرجستان و آبخازیا شناور است، کارگردان فیلم «گئورگی اواشویلی» از محلی که کشمکش های سیاسی دنیای امروز و تلاش هایی برای زنده ماندن به قدمت چند قرن در آن با یکدیگر برخورد می کنند،‌ تصویری گیرا و جذاب به نمایش می گذارد.

با وجودی که فیلم برای تماشاگران آثار جریان اصلی سینما و سینمای بدنه بیش از حد کند است، این اثر برگزیده ی جشنواره کارلوویواری، تماشاگران باحوصله را با تجربه ای تکرارنشدنی و بی همتا مواجه می کند.

images/stories/rooz/naghd/CornIsland/CornIsland-2.jpgفیلم به سبک فیلم های هنری «کانتو شیندو» مثل «جزیره ی برهنه با لحنی حاکی از تلخی روایت می شود که خود بازگو کننده ی تجربه ی زجر آوری است که انسان وقتی سعی می کند در چنین مکان نامناسبی به کشت محصول بپردازد، با آن مواجه می شود.

این فیلم که دومین اثر بلند اواشویلی (بعد از «The Other Bank» محصول ۲۰۰۹) است، امتیازات تجاری بسیار کمی دارد و نشان می دهد که قدرتمندتر از آن است که درگیر چنین چیزهایی بشود. داستان، که یک فصل درو را پوشش می دهد، هنگامی آغاز می شود که پیرمرد (ایلیاس سلمان) کیفیت خاک مزرعه ی ذرت را امتحان می کند و یک سال بعد با سررسیدن کشاورزی دیگر به پایان می رسد.

images/stories/rooz/naghd/CornIsland/CornIsland-1.jpgدر اینجا قهرمان پردازی مربوط کار سخت که توسط شخصیت ها انجام می شود با وقاری غیراحساسی نمایش داده شده و آنقدر حاشیه ای در نظر گرفته شده است که تابحال فیلمی به این شکل به آن نپرداخته است. شخصیت ها بی نام هستند و در اصل به واسطه ی چهره هایشان برای ما شناخته می شوند. چهره ی پیرمرد نقابی سرد و گرم چشیدگی بر خود دارد که تشخیص احساسات و افکار او را سخت می کند.

چهره ی دختر به شبحی در مرز ورود به زنانگی شبیه است که گشوده تر است و بیشتر از درون او خبر می دهد. هر از گاهی سرباز ها سوار بر قایق موتوری از کنار مزرعه می گذرند و همیشه طوری به او خیره می شوند که انگار از زیبایی او میخکوب شده اند. اما بیشتر اوقات دختر (بازی شده توسط بازیگر تازه از راه سیده ای به نام «ماریان بوتوریشویلی») و پدربزرگ اش تنها هستند تا این سرزمین ناکجا آبادی را در صلح و آرامش زراعت کنند.

images/stories/rooz/naghd/CornIsland/CornIsland-7.jpgاما مشخص می شود که دست یافتن به صلح کار نسبتاً مشکلی است. این جزیره در رودخانه ی اینگوری واقع شده که مرزی طبیعی بین گرجستان و جمهوری آبخازیا را تشکیل می دهد، که آنجا تجزیه طلبان از کشور اصلی جدا شده و این بخش از کشور را متعلق به خود می دانند و اهالی گرجستان را با خشونت از آن بیرون می رانند.

آنچه بایستی شرحی آرام از منظره ی یک زندگی روستایی باشد اغلب توسط صدای شلیک گلوله دریده می شود. این گلوله ها تنها از تفنگ سربازان شلیک نمی شوند، شکارچیان محلی خود تهدیدی به شمار می روند.

images/stories/rooz/naghd/CornIsland/CornIsland-4.jpgبا اینحال این دو کشاورز عجیب – پیرمرد بیش از حد مسن و دختر بیش از حد جوان – با عزمی راسخ و تزلزل ناپذیر به وظایف خود می پردازند. خود جزیره خالی از امکانات است، بنابراین آنها بایستی هرچه لازم دارند از ساحل رودخانه ی نزدیک شان بیاورند. اواشویلی تا اینجا بیشتر جرأت پیشروی ندارد و راز اینکه این دو به طور معمول کجا و چگونه زندگی می کنند را سرپوشیده نگاه می دارد.

آنها مانند مهاجرین یک سیاره‌ی فضایی پرچم شان را در خاک ناآشنا فرو می کنند و از پایه شروع به ساخت یک کابین موقتی می کنند و با قایق برای دیوارها الوار و برای سقف کاه می آورند.

images/stories/rooz/naghd/CornIsland/CornIsland-5.jpgما آنها را تماشا می کنیم که پیرمرد خاک را آماده می کند و دختر دانه های ذرت را روی آن می پاشد. در اولین برخورد او یک عروسک پارچه ای در دست دارد اما وقتی مسئولیت های بزرگ سالانه ی او بیشتر می شوند به سرعت این عروسک را کنار می گذارد. شخصیت ها خیلی کم صحبت می کنند و ذهن های ما پر از سؤال می شود: پدر و مادر دختر کجا هستند؟ آیا حق انتخاب دیگری در زندگی ندارد؟

بیشتر از ۲۰ دقیقه زمان می گذرد تا اولین خط گفتگو رد و بدل می شود و تا دفعه ی بعد ۳۰ دقیقه دیگر می گذرد و تنها معماهای فراوان اند که باقی می مانند. با این وجود به نظر می رسد او می داند چه توقعی از او می رود، به دام ماهیگیری حصیری رسیدگی می کند و صید تازه را جمع کرده و خشک می کند.

images/stories/rooz/naghd/CornIsland/CornIsland-6.jpgچنین فعالیت هایی که برای شخصیت ها کاملاً عادی هستند، برای بیگانگان به شدت پر جاذبه و افسون کننده هستند. مدیر فیلمبرداری «المر رگلایی» با فیلمبرداری به روش ۳۵ میلیمتری به زیبایی رفتار کاملاً باورپذیر این دو شخصیت را زیر نظر می گیرد و زاویه ها و حرکات دوربین را طوری تغییر می دهد که محوطه ی نسبتاً بسته ای که داستان در آن می گذرد به هیچ وجه کهنه و تکراری نمی شود.

اتفاقی رخ می دهد که سیر روزمره ی کارها را به هم می ریزد. یک سرباز گرجستانی مجروح (ایراکلی ساموشیا) همراه آب به ساحل می آید و میان ساقه های ذرت که حالا تا بالای سر آنها ارتفاع گرفته اند پنهان می شود. سر رسیدن او پیرمرد را – که تا این لحظه میان نزاع گرجستانی ها و آخبازیایی ها نقش یک منطقه ی بی طرف را بازی کرده است – وادار می کند تا بی طرفی خود را به خطر بیندازد و خود را در معرض این خطر قرار بدهد که از مردی محافظت کند و به او پناه بدهد که حتی مطمئن نیست بتواند در مورد نوه اش به او اعتماد کند.

اگر همه ی این ها به نظر نسبتاً از طبعی ساده سخن می گویند، تدارکات تولید برای فیلمبرداری با پیچیده ترین تولیدات استودیوهای بزرگ رقابت می کنند. بعد از سال ها جستجو برای یافتن جزیره ای که مناسب کار باشد.

اواشویلی تصمیم گرفت جزیره ای از نو بسازد، در واقع دو جزیره، یکی برای نماهای از بالا که تکه سرزمین غیرعادی را در بافت مناطق اطراف نشان می داد،‌ و یکی دیگر درون یک دریاچه ی مصنوعی که او آنجا برای مانور دادن دوربین از آزادی کامل برخوردار بود. بعد از آن به جای اینکه فیلمبرداری در طول یک فصل رشد محصول انجام بگیرد.

گروه فیلمسازی برای هر صحنه ساقه های ذرتی با ارتفاع مناسب آن صحنه را می کاشتند و از ریشه درمی آوردند و دوباره از نو می کاشتند. با گفتن همه این نکات، از نظر شدت سختی ها و مصائب، در مقایسه با کسانی که پشت صحنه کار می کردند تا هر ذره ی به دقت سنجیده شده ی این داستان قدرتمند را کنار هم بچینند و هماهنگ کنند، شخصیت ها زندگی آسان تری داشتند.

اختصاصی از سایت نقد فارسی، مترجم: الهام بای


برای اطلاع از قیمت تور گرجستان کلیک کنید

برای کسب اطلاعات بروز وجدید روزانه درباره گرجستان، عضو کانال تلگرام گرجستان شوید

بر روی عکس زیر کلیک کنید تا به کانال تلگرام گرجستان وارد شوید

تور گرجستان

تورهای گرجستان

تور گرجستان از مشهد

تور گرجستان از اصفهان

تور گرجستان از شیراز

تور گرجستان از تبریز

تور گرجستان از کرمان

تور هوایی گرجستان

تور گرجستان لحظه آخری

تور سلامت گرجستان

تور پزشکی گرجستان

تور دندانپزشکی گرجستان

قیمت تورهای گرجستان

تور ارزان گرجستان

تور زمینی گرجستان

تور VIP گرجستان

تور سوانتی گرجستان

تور واردزیا و چشمه های آبگرم برجومی گرجستان

تور پاسانائوری رافتینگ گرجستان

تور داوید گارجا گرجستان

تور مراسم انگور چینی گرجستان

تور زمینی سه روزه گرجستان به ارمنستان

تور کاختی گرجستان (دره آلازانی،کوههای قفقاز و تاکستانهای انگور).

تورکازبگی گرجستان (یکی از زیباترین مناطق گردشگری دنیا)

تور بندر پوتی گرجستان (منطقه ویژه اقتصادی گرجستان)

تور شهر زوگدیدی گرجستان (منطقه آزاد تجاری- توریستی)

تور برجومی گرجستان (شهر آبهای معدنی و گازدار)

تور شهر تلاوی گرجستان (مرکز استان کاختی)

تور شهر مستیا گرجستان (قلب کوهستان قفقاز)

تور بندر باتومی گرجستان (شنا و آرامش در سواحل دریای سیاه)

تور شهر گوری گرجستان (زادگاه استالین)

تور شهر تفلیس (پایتخت گرجستان)

تور شهر سیقناقی گرجستان (شهرعشق)

تور شهر متسختا گرجستان (پایتخت قدیم گرجیان)

تور غار پرومتئوس و چشمه های آبگرم برجومی

تور “میهمانی در خانه گرجی”

تور شهر کوتایسی

تور قایق تفلیس

تور اسکی گودائوری (پیست اسکی و برف بازی)

تور باکوریانی اسکی

تور آنانوری ( قلعه آنانوری)

تور شهر اوپلیستسیخه

تور شهر استپان تسمیندا Stepantsminda

تور تفلیس باتومی

تور تفلیس

تور باتومی

گشت شهری تفلیس

جاذبه های باتومی

جاذبه های تفلیس

تفلیس باتومی

تور گرجستان

جاهای دیدنی و جاذبه های تفلیس

قیمت تورهای گرجستان

تور باتومی

(Batumi Georgia)
جهت توریست های ایرانی، سرمایه گذاران و بازرگانان برای استراحت و شنا در ساحل آبی بندر آزاد باتومی

توسط شرکت سالواتورز با خودروهای سواری(حداکثر 7 نفره) ناهار در رستوران، نوشیدنی، راهنمای فارسی زبان، بیمه مسافر و کاملن بصورت VIP برگزار میشود.

برای آگاهی از شرایط و قیمت تور باتومی با شرکت “سالواتورز” تماس بگیرید.

تلفن مسئول تور در گرجستان (محمد) : 00995557715557

(قابل تماس با تلگرام-واتساپ-ایمو-وایبر) حتی بدون نیاز به سیم کارت(فقط با وای فای واینترنت).

آیدی تلگرام  پاسخگویی به سوالات : salva_tours@

کانال تلگرام شرکت سالواتورز:  salvatours@

کانال تلگرام بلیط های لحظه آخری گرجستان:  salvatravel@

وبسایت خرید آنلاین بلیط لحظه آخری و ارزان قیمت:    www.stkt.ir

 

تصاویر خیره کننده گرجستان هرگز تا این حد در معرض دید گردشگری جهانی قرار نداشته است.

این بدان معنی است که اگر شما به اندازه کافی خوش شانس باشید و به گرجستان سفر کنید، خاطرات و داستان های واقعن منحصر به فردی را با خود به خانه خواهید آورد.

اگر از تور گرجستان استفاده می کنید، سفر خود را از طریق مناظر کوهستانی زیبا به روستاهای جذاب قرون وسطا بکشانید.

البته برای کاوش بیشتر در میراث فرهنگی غنی گرجستان شما به یک تور خصوصی نیاز دارید.

در تور خصوصی گرجستان، که توسط شرکت سالواتورز برگزار می شود، راهنماهای محلی و فارسی زبان از شما استقبال گرم بعمل خواهند آورد.

در تور گرجستان، شما شاهد ارائه مشتاقانه تجربه ها و دانسته های راهنمای تور خواهید بود.

پایتخت گرجستان “تفلیس” به طور چشمگیری دارای جاذبه های گردشگری عالی می باشد.

در تور های اختصاصی، راهنمای تور، تمام مهارت و دانسته های خود را بطور کامل در اختیار شما خواهد داد.

استفاده از تور گرجستان و داشتن راهنمای خصوصی ، منعکس کننده منافع منحصر به فرد یک سفر خوب خواهد بود.

 Georgia Tour

      Ancient history, unique culture and as yet little known for the tourists country – these factors make the travel to Georgia, especially interesting and unforgettable.
Georgia is located in the central part of the Caucasus, one of the most significant region in the world. It is located at the crossroads of Europe and Asia, where traditionally crossed western and eastern civilizations, which unusually merged with local traditions that gave Georgia the name of the country’s oldest non-recurring history, culture and civilization throughout the world.
The myth of the Argonauts, King Farsman’s fabulous world, wedged in the passage of the Caucasus by Alexander the Great and many other myths associated with these mountains, widely opens the doors of our country to travelers who wish to visit, meet and know so far little-known and unique country, which opens in front of tourists in the face of Georgia.

    Traveling to Georgia you will find many places with wildlife, and so far untouched by man   landscapes, which makes the country even more attractive to tourists. Georgians believe that “the guest is by the Lord” and therefore warm hospitality is well known for our guests

My number is 00995 557 715 557 You Can call by Viber-Whatsapp-Imo
I am Mr “Najafi” Tour guide
At your service
My Company “SalvaTours” has many joyful tours around the Georgia

WWW.SALVA-TOURS.COM