عکسهای قدیمی تفلیس

شهرتفلیس

(گرجی: თბილისი)

پایتخت و بزرگترین شهر گرجستان است که در کنار رودخانه کورا با جمعیتی حدود 1.5 میلیون نفر واقع شده است.

تفلیس به خاطر معماری متمایز آن، که بازتابی از گذشته باستانی شهر است و ترکیبی متمایز از سازه های قرون وسطی، نئوکلاسیک، هنر مدرن، استالینیست و مدرنیست را تشکیل می دهد، شناخته شده است.

امروزه تفلیس یکی از امن ترین شهرهای اروپا است و به دلیل رشد صنعت گردشگری گرجستان، در میان محبوب ترین مقصد های در حال ظهور قرار دارد.

 

تور تفلیس

برای علاقه مندان به تاریخ، تمدن، معماری و فرهنگ گرجستان

تور تفلیس توسط شرکت سالواتورز با خودروهای سواری(حداکثر 7 نفره) ناهار در رستوران، نوشیدنی، راهنمای فارسی زبان، بیمه مسافر و کاملن بصورت VIP برگزار میشود،برای آگاهی از شرایط و قیمت تور تفلیس با شرکت “سالواتورز” تماس بگیرید.

تلفن مسئول تور تفلیس (گیو) : 00995557715557

خرید بلیط تفلیس

جهت بلیط لحظه آخر تفلیس و اجاره خانه روزانه در تفلیس با شماره تلفن زیر تماس بگیرید.

آیدی تلگرام  پاسخگویی درباره بلیط گرجستان : last_ticket@

تلفن آژانس هواپیمایی سالوا تورز در تهران: 86037167

همراه تهران: 09396006909

تلفن گرجستان (گیو) : 00995557715557

کانال تلگرام “درباره گرجستان” :  salvatours@

 www.stkt.ir

خرید بلیط تفلیس

بلیط تفلیس

تفلیس

تفلیس در مرکز و تاحدودی در شرق گرجستان و در دامنه جنوبی کوهستان تریالت از رشته کوههای قفقاز قرار گرفته است.

با توجه به افسانه های گرجستان، تفلیس در قرن پنجم توسط شاه واختانگ گورگاسالی بنا نهاده شد.

این افسانه روایت می کند که، شاه واختانگ در حالی که به شکار در اطراف شهر متسختا (پایتخت قدیم) رفته بود بصورت اتفاقی گودالی پر از آب گرم گوگردی کشف کرد و تصمیم گرفت پایتخت خود را به آن محل منتقل کند.

پادشاه یک شهر را در این محل بنا نمود و نام شهر را از واژه گرجی (تبیلی) به معنای “گرم” گرفت، بنابراین، تفلیس را می توانیم “شهر آبگرم” بنامیم.

گرچه شهر تفلیس 29 بار تخریب و دوباره بازسازی شده است، اما طرح تفلیس قدیمی، عمدتا با کوچه های باریک و خانه های بزرگ کوره ای که در اطراف حیاط ها ساخته شده اند، آسیب ندیده است.

گرجی ها آن حیاط های قدیمی که خانه های اشخاص گرداگرد آن واقع شده اند را خانه های “سبک ایتالیایی” می نامند.

 

سفر به تفلیس با هواپیما

فرودگاه بین المللی تفلیس در 17 کیلومتری جنوب شرقی تفلیس است، ترمینال ورودی جدید و مدرن فرودگاه تفلیس در سال 2017 افتتاح شد.

در فرودگاه تفلیس، دستگاههای خودپرداز، چندین فروشنده سیم کارت، سالن مدرن و شیک با وایفای رایگان و سایر امکانات استاندارد وجود دارد.

خیابان جورج دبلیو بوش مسافران را از فرودگاه به مرکز شهر تفلیس هدایت می کند.

تقریبا اکثرخطوط هوایی معتبر، بخصوص کشورهای نزدیک و همسایه برای تفلیس پروازهای منظم ارائه می دهند.

 

وسایل نقلیه از فرودگاه به مرکز شهر تفلیس

اتوبوس آبی رنگ شماره 37 از ساعت 7 صبح تا 11 شب و هر نیم ساعت از مرکز شهر تفلیس به فرودگاه  می آید و به مرکز شهر مراجعت می کند.

کرایه اتوبوس خطی از فرودگاه به مرکز شهر تفلیس پنجاه تتری (نیم لاری) است، سفر با اتوبوس از فرودگاه تفلیس تا مرکز شهر می تواند بیش از 50 دقیقه طول بکشد، کرایه اتوبوس را باید با کارت مخصوص پرداخت کنید، البته دستگاههای داخل اتوبوس سکه هم قبول می کند.

نام ایستگاهها اعلام نمی شود، لذا باید از محل پیاده شدن خود اطلاع کافی داشته باشید، ضمن اینکه در اتوبوس ها جای زیادی برای قراردادن چمدان وجود ندارد.

برای رفتن به شهر می توانید از تاکسی هم استفاده کنید، کرایه تاکسی از فرودگاه تفلیس تا مرکز شهر تفلیس از 25 الی 40 لاری است، این کرایه بستگی به نوع ماشین و میزان بار همراه مسافر دارد.

زمان سفر با تاکسی، از فرودگاه تفلیس تا مرکز شهر 30 دقیقه است.

 

سفر به گرجستان با قطار

قطارهای داخلی بین تفلیس و باتومی، گوری، کوتایسی، مارنئولی، پوتی و زوگدیدی حرکت می کنند، قطارهای بین المللی بین تفلیس و باکو و بین تفلیس و ایروان به طور منظم اجرا می شوند، خط سراسری راه آهن جدید باکو، تفلیس، قارص ترکیه در سال 2017 تکمیل و راه اندازی شد.

ایستگاه مرکزی و محل خرید بلیط قطارهای گرجستان “میدان واگزال” یا ایستگاه مترو مرکزی بنام ” استیشن اسکوئر” یا به زبان گرجی “سادگوریس مئودانی” است.

برای خرید بلیط باید وارد ساختمان بزرگ راه آهن شده و از طبقه دوم و از باجه های مخصوص بلیط قطار گرجستان را خریداری کنید.

قیمت یک بلیط قطار تفلیس به باتومی (از 20 لاری تا80 لاری است) قیمت ها بستگی به نوع و کیفیت قطار دارد.

 

سفر به گرجستان با اتوبوس

از کشورهای همسایه برای مقاصد تفلیس و باتومی خطوط اتوبوسرانی منظم وجود دارد.

روزانه اتوبوس هایی از:

تهران

روسیه

اوکراین

ارمنستان

آذربایجان

به تفلیس وارد و خارج می شوند.

ایستگاه مرکزی اتوبوس های خارجی در تفلیس “ترمینال اورتاچالا” یا به زبان گرجی ” آوتو واگزالی” است.

کرایه اتوبوس از تفلیس به تهران حدود 120 لاری (200.000 تومان است)

در سال 2017 شرکتهای “همیار سفر” و گیتی” در خطوط اتوبوسرانی ایران و گرجستان مشغول هستند.

روزانه 2 اتوبوس به مقصد ایران حرکت می کنند.

یکی از اتوبوسها از طریق ارمنستان وارد ایران می شود و دیگری از ترکیه وارد ایران می شود.

زمان سفر با اتوبوس از ایران به تفلیس (28 ساعت) است.

“لوکس کارادنیز” و شرکت اتوبوسرانی “مترو” دو خط اتوبوسرانی هستند که روزانه از شهرهای استانبول و ترابوزون و سایر شهرهای ترکیه به مقصد تفلیس و باتومی در حرکت هستند، قیمت بلیط این خطوط به طور متوسط، مثل قیمت بلیط اتوبوس به ایران است.

اتوبوس های منظم داخلی یا “مارشوتکا” بین تفلیس و باتومی، کوتایسی، کازابگی و سایر شهرهای بزرگ گرجستان اجرا می شود.

 

سفر داخلی گرجستان با مینی بوس

ایستگاه اصلی مینی بوس های بین شهری گرجستان درتفلیس، در نزدیکی ایستگاه مترو “دیدوبه” در حومه تفلیس واقع شده است، البته برای سوار شدن به مینی بوس به برخی از مقاصد، مثل سیقناقی و مقاصد غربی گرجستان باید به سامگوری، در ایستگاه مترو سامگوری بروید.

برای اکثر شهرهای مهم گرجستان مینی بوس “مارشورتکا” وجود دارد، برای شهرهای:

سیقناقی

باتومی

کوتایسی

کازبگی

و سایر شهرهای دیگر گرجستان نیز مینی بوس وجود دارد.

 

قایق سواری در گرجستان

تفلیس در داخل یک دره و در دوسوی رودخانه متکواری واقع شده است ولی ارتباطات کشتیرانی وجود ندارد.

البته شهرهای ساحلی گرجستان مانند باتومی و پوتی، بندر و کشتیرانی در دریای سیاه دارند و از طریق خطوط کشتیرانی بین المللی از باتومی و پوتی می توانید به اوکراین، روسیه، ترکیه، رومانی، و سایر کشورهای اروپایی بروید.

اما در سرزمین اصلی و داخل گرجستان و بخصوص داخل تفلیس فقط امکان قایقرانی محلی و بصورت بسیار محدود و به مقاصد توریستی موجود است.

برای استفاده از تورهای قایقرانی و لذت بردن از قابق سواری بر روی رودخانه متکواری در داخل تفلیس می توانید از ایستگاههایی که به همین منظور در مرکز شهر تفلیس ایجاد شده اند استفاده کنید، همه این ایستگاههای کرایه قایق و یا تورهای قایق سواری در میدان اروپا و در مرکز منطقه توریستی و تاریخی تفلیس واقع شده اند.

برای استفاده از تور رافتینگ و قایقرانی در رودهای خروشان نیز می توانید به شرکت های برگزار کننده تورهای داخلی گرجستان مراجعه کنید.

تورهای رافتینگ، پاراگلایدر، تورهای کوهنوردی، ماهیگیری، تورهای هیجیان انگیز گرجستان همگی توسط شرکت “سالواتورز” برگزار می شوند.

 

گشتی در اطراف تفلیس

حمل و نقل اصلی، داخل و خارج تفلیس، علاوه بر مترو و تاکسی بطور عمده توسط خطوط اتوبوس و مینی بوسرانی و معروف به “مارشوتکا” انجام می شود.

 

مترو تفلیس

تفلیس دارای سیستم مترو دو خطی است که از ساعت 6 صبح الی 11 شب فعالیت می کند.

خط شماره 1 (یا خط اصلی) مترو تفلیس از سمت شرق تفلیس تا غرب تفلیس ادامه دارد و خط شماره 2 (سابورتالو) از مرکز شهر (میدان واگزال) تا منطقه سابورتالو ادامه دارد.

آخرین ایستگاه در منطقه شرق تفلیس ایستگاه “وارکتیلی” و غربی ترین ایستگاه مترو تفلیس ایستگاه “تئاتر آخمتلی” می باشد.

لازم به توضیح است که فرودگاه تفلیس در شرق و جاده باتومی در غرب تفلیس واقع شده اند.

در مترو تفلیس، تمام علائم به هردو زبان گرجی و انگلیسی است، نام ایستگاهها هم به انگلیسی و گرجی اعلام می شود.

نقشه مترو تفلیس در واگن ها وجود دارد و معمولا در بالای درب های مترو قرار دارد، می توانید از نقشه مترو بر روی گوشی خود استفاده کنید، همچنین نقشه مترو تفلیس در سایت “سالواتورز” قابل دانلود است.

هزینه سفر با سیستم مترو و اتوبوس در تمام شهر تفلیس 50 تتری (نیم لاری) است، برای استفاده از مترو حتمن باید کارت “مترومانی” داشته باشید، کارت مترومانی را می توانید از دکه های داخل ایستگاه مترو خریداری کنید.

قیمت کارت 2 لاری است و برای سفرهای خود به هر میزان که مایل هستید شارژ کنید.

کارت مترومانی برای استفاده از مترو، اتوبوس، مینی بوس و تله کابین داخل شهر قابل استفاده است.

کرایه خطوط اتوبوس و مینی بوس تفلیس از 40 تا 80 تتری متفاوت است. ( بستگی به نوع وسیله و طول مسیر دارد)

هزینه استفاده از تله کابین اصلی تفلیس ( از میدان اروپا به مجسمه مادر) 2 لاری است.

در ایستگاه سامگوری، نزدیک انتهای خط شماره 1 مترو، می توانید برای سوار شدن به اتوبوس شماره 37 به فرودگاه پیاده شوید.

اتوبوس شماره 37 در واقع تمام راه را به سمت فرودگاه می رود، اما به دلیل وجود ایستگاه های فراوان، ممکن است زمان زیادی صرف رسیدن به فرودگاه شود، بنابراین برای سرعت بیشتر از گزینه تاکسی استفاده کنید.

 

اتوبوسرانی داخلی تفلیس

اتوبوس های شهر تفلیس اغلب زرد یا آبی رنگ هستند و در اندازه های مختلف می آیند. شماره اتوبوس و توضیحات مسیر معمولا بر روی علائم در و پنجره اتوبوس به زبان گرجی و انگلیسی درج شده است.

شهرداری تفلیس اخیرا تابلوهای روان الکترونیکی را با زمان دقیق ورود تخمین زده و در ایستگاه ها نصب نموده است، شماره اتوبوس، دقیقه ورود و مقصد را نشان می دهد.

سیستم کنترل بلیط هنوز دستی است، برای کنترل بلیط ها افرادی استخدام شده اند که در بین خطوط وارد اتوبوس شده و بلیط را درخواست می کنند، گاهی افراد کنترل کننده بلیط در ایستگاهها انتظار شما را می کشند، بهتر است تا رسیدن کامل به مقصد و خروج کامل از ایستگاه، بلیط را با خود داشته باشید.

جریمه سوارشدن به اتوبوس بدون بلیط حدود (50 لاری) است.

 

گردش در تفلیس با تاکسی

تاکسی ها در تفلیس وسایل نقلیه خصوصی و دربستی هستند و در یک خط ثابت کار نمی کنند.

متاسفانه اکثر راننده تاکسی های تفلیس حرفه ای نیستند، لذا این صحنه بسیار دیده می شود که راننده تاکسی چندین بار متوقف شود و از دیگران آدرس را سوال کند.

همیشه قبل از سوار شدن به تاکسی کارت هتل یا نشانی مقصد را بصورت مکتوب به راننده نشان دهید اگر اظهار اطلاع کرد مبلغ کرایه تاکسی را مشخص کنید، راننده تاکسی های تفلیس انسانهای نیک و درستکاری هستند ولی گاهی افرادی در بین آنها پیدا می شوند که قیمت های بسیار بالا می گویند.

کمترین کرایه تاکسی در تفلیس 3 لاری و حداکثر 15 لاری است، مگر اینکه بخواهید به فرودگاه بروید، کرایه تاکسی از مرکز شهر تا فرودگاه یا بالعکس از 20 الی 40 لاری است که بستگی به فاصله از مبدا و نوع خودرو دارد.

نرم افزارهای تاکسی تلفنی مانند “یاندکس” و”گوتریپ” بتازگی در شهر تفلیس رواج پیدا کرده اند و قیمت های بسیار خوبی دارند اما متاسفانه بدلیل عدم استقبال راننده های تاکسی از این نرم افزارها بدلیل عدم اطلاع از تکنولوژی و بخصوص کم بودن کرایه، اغلب سفارش ها با مدت انتظار طولانی همراه است و گاهی اوقات تاکسی مراجعه نمی کند.

 

موزه های تفلیس

موزه مردمشناسی تفلیس “جی.چایتایا” در فضای باز.

موزه بانک ملی گرجستان

موزه هنر گرجستان

موزه سیمون جاناشیا

موزه ملی گرجستان

موزه تاریخ ملی گرجستان

موزه عروسکها

موزه گالاکتیون تابیدزه و دهها موزه و گالری هنری دیگر.

خیابان روستاولی در تفلیس مرکز موزه ها، گالری های هنری و محل آشنایی با مراکز گرجی در رشته های مختلف تاریخ و هنر است.

سینما، تئاتر، موزه و گالری در تفلیس فراوان است.

اغلب موزه های گرجستان دارای هزینه ورودی بسیار کم در حدود 5 لاری است.

 

معماری مذهبی در تفلیس

در تفلیس، چیزی که بسیار به چشم می خورد بنای مذهبی است.

تقریبا هر جاذبه توریستی در تفلیس، همراه یک کلیسا است.

این کلیساها اغلب قدیمی، تماشایی و دارای داستان و افسانه ای هستند.

تعدادی از کلیساهای معروف گرجستان:

کلیسای ماما داویتی

کلیسای سیونی

کلیسای جامع تثلیث (سامبا)

کلیسای تاریخی “متخی”

کلیسای آنچیسخاتی

کلیسای کواشوتی

کنیسه یهودیان

مسجد دومحراب تفلیس

 

جاذبه ها و دیدنی های تفلیس

بنای تاریخ گرجستان

تفلیس قدیم

محله واکه

حمام های سولفور

دریاچه لیسی

دریاچه لاک پشت

دریاچه بزرگ تفلیس

نارین قلعه

باغ گیاهشناسی تفلیس

تپه مقدس “متاسمیندا”

شاید یکی از برترین لذت ها در تماشای شهر تفلیس، لذت های منحصربفرد و جالب پیاده روی در کوچه پس کوچه های شهر قدیمی تفلیس است.

محله های قدیمی تفلیس با بالکن های قدیمی، کلیساهای باستانی، پیچ و تاب خیابان های سنگفرش و مغازه های قدیمی بسیار جالب و جذاب است.

آماده باشید که با دیدن برخی از مناظر نوستالژیک در تفلیس، انعکاسی از گذشته های درون آلبوم خانوادگی شما زنده شوند.

ساختمانهای زیبا ومدرن در اطراف خیابان روستاولی، آقماشانبلی، چاوچاوادزه و آباشیدزه واقع شده اند.

در محله های جدید ومدرن تفلیس سنت و مدرنیته با همدیگر اتمسفری شگفت انیز پدید آورده اند، محله واکه جایی است که برخی از پارک های دوست داشتنی، دلپذیر با معماری قرن نوزدهم مفهوم بالاشهر را تداعی می کنند.

در محله واکه تفلیس، شاهد ساختمانهای بزرگ و زیبای دولتی همچون دانشگاه ایوان جواخیشویلی خواهیم بود، این دانشگاه توسط ایوان جاوخیشویلی در سال 1918 تأسیس شده و یکی از ساختمان های معروف و تاریخی در تفلیس است.

 

بعد از عبور از “واکه” به خیابان “روستاولی” میرسیم، خیابان روستاولی را به حق می توان مرکز فرهنگی تفلیس نامید، در انتهای خیابان روستاولی، میدان آزادی “تاوی سوپلبیس مئودانی” قرار دارد که به نوبه خود، بنای یادبود نابودی دوران کمونیست و نابودی 70 سال سلطه است.

مجسمه طلایی در وسط میدان آزادی “گئورگی مقدس” است که نماد دولتی گرجستان هم محسوب می شود و بر روی اسناد دولتی و سکه های رایج حک شده است.

میدان آزادی تا قبل از جدایی گرجستان از اتحاد جماهیر شوروی، میدان لنین نامیده میشده و مجسمه لنین در آن قرار داشته است.

پیاده روی، سوار شدن بر تله کابین، خوردن غذای گرجی در رستورانهای تفلیس، تماشای شهر از داخل اتوبوس های تفلیس و درنهایت رفتن به کنار دریاچه تفلیس وآب تنی در فصول گرم یکی از کارهای جالب و مفرح توریست ها در تفلیس است.

 

خرید سوغاتی در تفلیس

یکی از بهترین مکانها برای خرید جواهرات، عتیقه جات، شمشیرهای عتیقه، آلات موسیقی و الکترونیک در تفلیس، بازار “درای بریج” یا ” پل خشک” است، این پل از آن جهت پل خشک نامیده می شود که بر روی رودخانه واقع نشده است.

پل خشک تفلیس محلی است که دستفروشان، لوازم و قطعات قدیمی و عتقیه را برای فروش به نمایش می گذارند.

برای خرید و تماشای بازار پل خشک، بهتر است روزهای تعطیل مراجعه کنید، در روزهای آخر هفته و تعطیلات این محل شلوغتر است.

در بازار پل خشک تفلیس، خانم نانا را پیدا کنید، نانا پیرزن فروشنده قدیمی و معروف بازار پل خشک تفلیس است و همه او را می شناسند.

طلا، نقره، سنگ های قیمتی و سایر جواهرات نیز در بازار پل خشک یافت می شوند.

بسیاری از خارجی ها برای خرید جواهرات ارزان قیمت ولی باکیفیت به تفلیس می آیند.

 

هنر و نقاشی در تفلیس

هنرمندان گرجی مانند پیروسمانی، گیگو گاباشویلی، دیوید کاکابادزه، لادو گودیشیشویلی، کرنلی سانادزه، الینه آخولدیانی، سرگو کوبولادزه، سایمون وریسالادزه، اکاترین بغدادادزه، مکی کیاندرز، کپیانی و دیگران در زمینه هنرگرجی مشهور هستند.

در گرجستان، شما می توانید بسیاری از مغازه های فروش آثار هنری را پیدا کنید و نقاشانی را ملاقات کنید که آثار خود را در خیابان ها، از جمله در بازار درای بریج، به معرض فروش گذاشته اند.

کار آنها شگفت انگیز است و قیمت ها نیز بسیار منطقی هستند.

مرکز هنرهای تجسمی تفلیس هنرمندان مختلف گرجی را در رسانه های مختلف معرفی می کند.

یک گالری هنری آنلاین با بزرگترین مجموعه آثار هنری نیز در گرجستان وجود دارد.

در خیابان روستاولی، چاوچاوادزه و خیابان پکینی تفلیس چند گالری آثار هنری هست که آثار هنری ارزشمندی را در خود جای داده اند.

در تفلیس به طور منظم نمایشگاه های انفرادی و گروهی توسط هنرمندان قدیمی و جوان برپا می شود.

کیفیت آثار هنرمندان گرجی عالی و قیمت آنها بسیار مناسب است.

شما در تفلیس می توانید، عتیقه جات گرجی، هدایا و دیگر آثار هنری و ارزشمند متفرقه دیگر نه تنها از گرجستان، بلکه از خاورمیانه، مدیترانه، روسیه و اروپا را نیز پیدا کنید.

 

انگور گرجستان

گرجستان مهد تولید انگور است و با 521 نوع اصلی انگور شما مطمئن باشید که برای این محصول جایگاهی عالی است.

انگور گرجستان و مشتقاتی که از آن ساخته می شود منحصر به فرد است.

 

آب معدنی

گرجستان مرکز چشمه های فراوان اب معدنی های معروف است.

در زمان اتحاد جماهیر شوروی، گرجستان با معادن آبگرمش مرکز تفریحی و سلامتی جماهیر شوروی بود.

حتما سعی کنید آب معدنی بورجومی، سیرم، نابغلاوی را امتحان کنید.

 

فرش گرجستان

فرش گرجی به پای فرش ایرانی نمی رسد، اما در سبک خود بسیار منحصربفرد و زیباست.

فرش گرجی را در تفلیس و در شهرهای دیگر می توانید پیدا کنید.

 

فروشگاههای مواد غذایی تفلیس

اکثرا مواد غذایی لازم و ضروری در گرجستان تولید و تهیه می شود، اما در سوپرمارکت های بزرگ و معروف تفلیس می توانید انواع محصولات غذایی آسیایی و اروپایی را پیدا کنید.

از ماهی های معروف آلمانی تا ماکارونی ایتالیایی، اصالت و کیفیت محصولات غذایی در گرجستان کاملا قابل اعتماد است.

سوپرمارکت ها و رستوران های معروف جهان در تفلیس شعبه هایی دارند، از جمله:

اسپار

اسمارت

گودویل

کارفور

نیکولا

مک دونالد

کی اف سی

ساب وی

کینگ برگر

هات برگر

وندیز

و…

 

خوراک در تفلیس

غذاهای گرجی خوشمزه و چرب و بامزه هستند.

مزه غذاهای گرجی متفاوت و دلچسب است.

یکی از جاذبه های تفلیس غذاهای آن است.

مهمترین خوراک مردم گرجستان “خاچاپوری” است.

خاچاپوری نوعی پیراشکی پنیری است که با پنیرچرب و کشدار تهیه می شود.

“خینکالی” دیگر غذای معروف گرجستان است.

خینکالی از گوشت های گلوله شده لای خمیر تهیه میشود و در آب جوش آب پز می شود.

کباب که به زبان گرجی “مزوادی” نامیده میشود نیز دیگر جاذبه غذایی گرجستان است.

غذاهای گرجی بدلیل اینکه ارگانیک و بومی هستند، سالم و خوشمزه و ارزان است.

پخالی – رب سبزیجات با دانه های انار

نان دایره ای گرجستان اغلب با پنیر پر شده است.

گوشت سوخاری کبابی.

آبخازورا یک غذا از منطقه ساحلی دریای سیاه در استان آبخازیای گرجستان است.

“کابابی” همان کباب کوبیده ایرانی است، اما با این تفاوت که کمی گردتر (لوله ای) وپر گوشت تر، طعمدار و کم چربتر است.

برای تهیه کابابی، گوشت خرد شده و پیاز و جعفری و چاشنی های مختلف را باهم میکس میکنند، بر روی زغال کباب میکنند و در آخر، لای نان لواش پیچیده و میل می کنند.

 

بودجه و هزینه زندگی در تفلیس

درکل و در مقایسه با شهرهای بزرگ ایران، تفلیس شهر ارزانی است.

هزینه یک وعده غذا برای هر نفر در تفلیس (حداقل 5  و حداکثر 20 لاری)

هزینه اقامت یک نفر در یک سوییت خصوصی مجهز و با امکانات در خیابان روستاولی (حداقل شبی 20  و حداکثر شبی 50 لاری)

هزینه حمل و نقل عمومی و خصوصی یک نفر، روزانه در تفلیس (حداقل 5 و حداکثر 25 لاری)

هزینه تفریحات یک نفر در تفلیس، روزانه (حداقل 10 و حداکثر 40 لاری) است

البته باید درنظر داشته باشید که تعداد نفرات بیشتر، در کم شدن هزینه ها تاثیر خواهد داشت.

 

کافه کتاب در تفلیس

کتابفروشی “پروسپروس” در خیابان روستاولی معروفترین کافه کتاب در تفلیس است.

این کافه کتاب که علاوه بر کتابفروشی بزرگ و مدرن، دارای یک کافی شاپ شیک در حیاط مجاور است.

کافه کتاب پروسپروس در تفلیس بسیار معروف و محبوب اهالی بومی و مسافران می باشد.

کتابفروشی پروسپروس واقع در خیابان روستاولی، شماره 34 و در حیاطی با یک درب ورودی در بهترین نقطه تفلیس واقع شده است.

در نزدیکی این مکان یک فروشگاه لباس با برند “ال سی وایکیکی” قرار دارد، هموطنان زیادی به این فروشگاه مراجعه می کنند اما متاسفانه نگاهی به کافه کتاب نمی اندازند.

 

امنیت برای ماندن در تفلیس

تفلیس پس از انقلاب رز بسیار امن شده است. سیستم پلیس به طور کامل اصلاح شد و نظرسنجی های اخیر نشان می دهد که اعتماد عمومی به پلیس از حدود 10 درصد به 88 درصد تغییر کرده است.

پلیس معمولا سریع پاسخ می دهد، گرچه معمولا فقط گرجی و روسی صحبت می کنند.

امنیت در حین پیاده روی انفرادی به طور کلی خوب است، حتی برای زنان و در پاسی از شب، در حقیقت شما در تفلیس شاهد زندگی شبانه، رفت و آمد زنان و دختران جوان با مترو، اتوبوس یا تاکسی و حتی پیاده در اواخر شب و حتی نیمه های شب در تفلیس خواهید بود.

از حس مشترک و آگاهی بزرگ شهر استفاده کنید.

شب باشگاه ها و رستوران ها امن هستند و سرویس تاکسی، تا زمانی که از تاکسی های معتبر استفاده می کنید کاملا امن است.

اتوبوس و سایر وسایل نقلیه عمومی نیز گزینه های خوب و امن برای تردد شبانه هستند، اما فقط تا ساعت 12 کار می کنند.

شماره تلفن های ضروری در تفلیس:

تلفن پلیس و آمبولانس: 112

 

اطلاعات توریسم و خدمات گردشگری در تفلیس

پس از ورود به تفلیس، می توانید از کیوسک اداره گردشگری در بخش جنوبی میدان آزادی، هرگونه اطلاعات درباره گردشگری تفلیس را کسب کنید.

آنها اطلاعات لازم و نقشه ای بسیار دقیق از شهر و همچنین جاذبه های گردشگری تفلیس را در اختیار شما قرار می دهد.

کارمندان اداره گردشگری تفلیس، اغلب از ارائه مواد چاپی و کاغذی خودداری می کنند ولی می توانند به زبان انگلیسی، زمان زیادی برای شما درباره جاذبه های تفلیس توضیح دهند.

زبان رایج در این مراکز علاوه بر گرجی، روسی و انگلیسی است.

آنها می توانند بر اساس درخواست شما یک ورق واژگان ضروری انگلیسی به گرجی با تمام کلمات ابتدایی و الفبای گرجی ارائه دهند.

خرید بلیط تفلیس

جهت بلیط لحظه آخر تفلیس و اجاره خانه روزانه در تفلیس با شماره تلفن زیر تماس بگیرید.

آیدی تلگرام  پاسخگویی درباره بلیط گرجستان : last_ticket@

تلفن آژانس هواپیمایی سالوا تورز در تهران: 86037167

همراه تهران: 09396006909

تلفن گرجستان (گیو) : 00995557715557

کانال تلگرام “درباره گرجستان” :  salvatours@

 www.stkt.ir

خرید بلیط تفلیس

بلیط تفلیس