فرهنگ گرجستان

فرهنگ گرجستان

فرهنگ در گرجستان 

فرهنگ مردم گرجستان، فرهنگ غالب کشور گرجستان و عنصر اصلی فرهنگ قفقاز است که وجوه مشترکی نیز با فرهنگ‌های سایر اقوام قفقاز دارد. در فرهنگ گرجی، عشق به میهن، تکلم به زبان مادری و پایبندی به دین نیاکان جایگاه ویژه‌ای دارد.

اطّلاعات کلّی فرهنگی گرجستان

آثار فرهنگ مادی گواه بر سطح بالایی از هنر معماری و ساختمان سازی، زرگری، نقاشی و شیشه گری است. پیشرفت‌های فرهنگی و قدرت اقتصادی در حفاری شهر متسختا (پایتخت قدیم گرجستان) – آرمازی، اوپلیستسیخه (شهر باستانی-سنگی)، وانی و تسیخه گوجی، مورد تأیید قرار می‌گیرد. فرهنگ مادی دوره‌ای که در ناحیه‌ای شکل گرفته است، آثار معماری آن توسط عظمت و لطافت شکل آن‌ها، متمایز می‌شود. قابل ملاحظه است که در متسختا اداره‌ای برای معماران و هنرمندان برجسته وجود داشت. از آثار ارزندهٔ قلعهٔ آرمازی ارگ شاه نشین است که باید مستثنی شود. از این نوع قلعهٔ بزرگ دیگری در روستاهایتسیتاموری در ناحیهٔ متسختا است؛ که به نام زدان – تسیخه شناخته می‌شود و مؤلفان خارجی آن را سئوسامورا نام برده‌اند. بقعهٔ اعضای خانوادهٔ سلطنتی و اشراف که در متسختا یافت شده‌اند، نمونهٔ کاملی از آثار معماری اند. زیورآلات طلایی که سنگ‌های قیمتی در آن کارگذاشته شده، یعنی انگشتر، گوشواره، دستبند، آویزها، منجق‌ها، الماس‌ها و… در آن جا یافت شده‌اند که کارهای اصلی هنر جواهر کاری است.

فرهنگ گرجستان
نقاشی گرجی

سایر هنرهای گرجستان

به موازات هنر زرگری، حرفه‌های دیگری توسعه پیدا کرد: توسعه آجر، ظروف شیشه‌ای، سلاح‌های فلزی و.. دولت و قدرت فرهنگی کارتلی در دورهٔ کلاسیک یکی از عوامل اصلی در فرایند شکل گیری فرهنگ گرجی بوده. در آن زمان بود که به طور مساعدی ثبات ملیت «گرجی» شکل گرفت، که متعاقباً نقش یک وسیلهٔ پیوند در آفرینش گرجی را بازی کرد. این فرایند کمی بعد تکمیل شد – در زمان گسترش نفوذ کلیسای مسیحی در سراسر گرجستان – و ظهور یک دولت واحد گرجی.

مطالب مفید پیشنهادی
تور تفلیس باتومی

در سال‌های ۳۳۰ میلادی، مسیحیت به عنوان دین رسمی و دولتی گرجستان اعلام شد، این دوره بر آغاز توسعهٔ فراوان هنر و ادبیات دلالت دارد. اعضای انجمن‌های عالی رتبه کارتلی و اگریسی، با ادبیات و فلسفهٔ شرق و غرب به خوبی آشنایی داشتند. در میان آن‌ها دانشمندان و فیلسوفان والا مقامی چون: پیتر ایبریایی و ایوانه لازی (قرن ۵) وجود داشتند. مراکز فرهنگی و هدایت افکار نیز در گرجستان به وجود آمده بود که بعضی از آن‌ها اهمیت بین‌المللی داشتند. در قرن ۴ مکتب علم معانی بیان و فلسفه در نزدیکی پوتی امروزی شکل گرفت. در کنار نخبگان محلی، دانشجویانی از خارج نیز برای آموختن به این مدرسه می‌آمدند. این مدرسه همچنین محل تحصیل فیلسوف و ناطق مشهور یونانی تمیستیوس بود که می‌گوید پدرش اوگئیوس نیز، دانش را در همین مدرسه به دست آورد.

مسیحیت، ادبیات کهن گرجی را نابود کرد و شروع به ایجاد ادبیات مربوط به خود کرد؛ که اغلب شامل آثار ترجمه شده بود. قدیمی‌ترین کتاب‌ها و سپس انجیل‌ها و «وصیت نامه قدیمی» از منشأیونانی و سریانی ترجمه شدند. به زودی کارهای اصلی، اغلب تاریخ انبیا و قدیسین ظاهر شدند. «شهادت شوشانیک» قدیمی، در قرن ۵ میلادی نوشته شده بود. چنین کار دیگری از نویسنده‌ای گمنام تحت عنوان «در شهادت استاته مسختی» از قرن ۶ رسیده است.

فرهنگ گرجستان
معماری گرجی

آثار معماری کلیسایی و نیز تعداد ساختمان‌های غیر مذهبی (برای مثال قلعه اوجارما) تا امروز پابرجا مانده‌اند. کلیساهایی که با سبک بازیلیک در بولنیسی و اوربنیسی وجود دارند، به قرن ۵ میلادی تعلق دارند و گنبد چلیپایی کلیسای «جواری» پایان قرن ۶ و آغاز قرن ۷ میلادی در نزدیکی متسختا، در محل تلاقی رودهای آراگوی و متکواری ساخته شده‌اند که از آثار ارزشمند معماری هستند. در تاریخ این آثار به قرن ۵ و ۶ میلادی برم می‌گردد که گواه بر سطح بالای هنر معماری در گرجستان است.

مطالب مفید پیشنهادی
ادبیات گرجی

قرن‌های ۱۱ و ۱۲ میلادی شاهد سطح بالای از توسعهٔ فرهنگ گرجستان فئودالی از جمله فلسفه، تاریخ، ادبیات، معماری، نقاشی مینیاتور، فلزکاری و سفالگری بود. منظومهٔ عظیم حماسی شوتا روستاولی به نام «پلنگینه پوش» در پایان قرن ۱۲ و آغاز قرن ۱۳ سروده شده است. کارهای ادیبانه و عالمانه‌ای در مراکز فرهنگی گرجستان در داخل و خارج کشور به نمایش درمی‌آمد. فرهنگ بسیار توسعه یافتهٔ قرن ۱۲ گرجستان در دورهٔ پیش تدارک دیده شده بود. صومعه ایورون در آتن، صومعهٔ گرجی در کوه سیاه، صومعه صلیب در فلسطین، صومعه پتریتسیونی در بلغارستان، مراکز گرجی بودند که در آن‌ها کارهای علمی و فرهنگی عمیقی انجام می‌شد.

فرهنگ کشور با توسعهٔ تعلیم و تربیت که به ترقی قابل ملاحظه‌ای در دورهٔ مورد بررسی نائل شده بود، دست یافته بود. مدارس عموماً وابسته به کلیساها و صومعه‌ها بودند. نظام تعلیم و تربیتگرجستان در حقیقت کاملاً تابع ایدئولوژی مسیحیت بود. این موضوع که مدارس ابتدای در بسیاری از شهرها، در کنار مدارس روحانی فعالیت داشتند، به اثبات می‌رسد. مدارس تحت سرپرستی کلیساها و صومعه‌ها، رسمی بودند، موضوعاتی که در آن‌ها تدریس می‌شد عبارت بودند از:الهیات، سروده‌های مذهبی و استنتاخ تالیفات گرجی. در عین حال، فرزندان اعضای خاندان سلطنتی و فئودال‌ها توسط معلمان خصوصی آموزش می‌دیدند. بزرگ‌ترین کلیساها نه تنها برای فعالیت‌های آیین دینی، بلکه به عنوان مراکز و مدارس تعلیم و تربیت در خدمت بودند.

مطالب مفید پیشنهادی
غذاهای گرجستان

آشنایی نزدیک با سیستم آموزش بیزانس، نقش مهمی را در توسعه مدارس آموزشی در قرن ۱۱ و ۱۲ دارا بوده است. بسیاری از گرجی‌ها در بیزانس آموزش دیده بودند، در نتیجه تعدادی از آنان عالمان و ادیبان برجسته‌ای بودند.

در زمان داویت چهارم، مدارس و فرهنگستان‌های بسیاری در گرجستان وجود داشت که از میان آن‌ها «گلاتی» (غرب گرجستان) جایگاه ویژه‌ای داشت. مورخان آن زمان دربارهٔ فرهگستان گلاتی نوشته‌اند: «این فرهنگستان در نوع خود اورشلیم دوم برای یادگیری و آموزش ارزشمند دانش است. آتن دوم و اولین مرکز فوق العادهٔ گستردهٔ قوانین الهی و همه شکوه و جلال کلیسایی است». فرهنگستان گلاتی جزو نخستین‌ها بود که در دورهٔ فئودالیسم تأسیس شده بود. این فرهنگستان نیازهای علمی روز را پاسخ می‌داد و همواره حرکاتی ایدئولوژیک داشت که راه رنسانس گرجستان را، پیش بینی کرده بود. در کنار گلاتی، مراکز فرهنگی – روشنگری و علمی دیگری نیز در گرجستان آن زمان وجود داشت. در ایقالتو (شرق گرجستان) نیز مدرسه عالی وجود داشت. موس و اولین رئیس فرهنگستان، آرسن ایقالتوئلی بود که در سال‌های ۱۱۲۰ از گلاتی به ایقالتو آمده بود. از دیگر مراکز آموزش عالی می‌توان از ساخت یک فرهنگستان در گرمی در کاختی (شرق گرجستان) نام برد. کارهای ادبی عمیق، فلسفی و ترجمه در مراکز فرهنگی. آموزشی در خارج از گرجستان انجام می‌شد. در این دوره تعدادی کارهای اساسی نوشته شدند و آثار مهم فرهنگ جهان به زبان گرجیترجمه شد که پیشرفت علم و ادبیات ملی را تسهیل کردند.

مطالب مفید پیشنهادی
قیمت تور گرجستان از اصفهان
فرهنگ گرجستان
شهرسازی در گرجستان

اطلاعات در مورد بلیط گرجستان، بلیط تفلیس و باتومی و سایر شهرها و کشورهای دیگر را از سالواتورز بخواهید.

ارزانترین بلیط را در سایت بلیط لحظه آخری سالواتورز تهیه کنید

فرهنگ گرجستان
ارزانترین بلیط را از سایت سالواتورز بخواهید

برای دیدن قیمت بلیط های لحظه آخر وارد سایت بلیط های لحظه آخر شوید.

“برای ورود به سایت بلیط لحظه آخری کلیک کنید”

توجه فرمایید که قیمت بلیط ها همواره درحال تغییر است

شرکت سالواتورز موتور جستجوی ارزانترین بلیط ها را در سایت خود راه اندازی نموده است.

بلیط لحظه آخری

پکیج کامل و جامع سفر و زندگی در گرجستان

برای اولین در ایران، سی دی صوتی آموزش زبان گرجی+نقشه برگ و کاغذی گرجستان+ کتاب آموزش زبان گرجی+ کتاب راهنمای تمام رنگی سفر به گرجستان، توسط شرکت سالواتورز تهیه شد
مناسب برای مسافران و علاقه مندان به زندگی در گرجستان

فرهنگ گرجستان

پکیج کامل آموزشی و راهنمای سفر به گرجستان

CD صوتی 6 ساعت آموزش زبان گرجی به فارسی
کتاب مکالمات زبان گرجی
نقشه راههای گرجستان و ارمنستان و آذربایجان
کتاب جیبی تمام رنگی راهنمای کامل سفر به گرجستان
(ارسال با پست رایگان)
قیمت پکیج کامل (با تخفیف): 105.000 تومان

قابل ارسال به تمام شهرهای ایران 

برای تهیه پکیج کامل آموزش زبان گرجی و راهنمای گرجستان، مبلغ 105.000 تومان را به شماره کارت زیر واریز نموده و عکس فیش واریزی را بهمراه آدرس به شماره تلفن 09010632120 پیامک کنید، یا به آیدی تلگرام زیر اعلام نمایید.

مطالب مفید پیشنهادی
بلیط هواپیما گرجستان

(شماره کارت 6393.4610.3665.8686 بنام آقای محمد نجفی)

فرهنگ گرجستان

آموزش زبان گرجی

خرید آنلاین پکیج زبان گرجی و راهنمای سفر به گرجستان

همچنین برای خرید آنلاین CD آموزش زبان گرجی و پکیج کامل فوق می توانید از طریق درگاه بانکی زیر اقدام نموده، و پس از واریز وجه، نام گیرنده، آدرس و کد پستی خود را به آیدی تلگرام زیر اطلاع دهید.

آیدی پاسخگو درتلگرام: salva_tours@

شماره تلفن پاسخگو: 09010632120

خرید آنلاین (بسته آموزشی زیان گرجی و راهنمای سفر به گرجستان)
[zarinpalpaiddownloads id=”2″]

سیر تحوّلات فرهنگی گرجستان

گرجستان در حد فاصل دو قارهٔ اروپا و آسیا قرار گرفته است و تأثیر این موقعیت جغرافیایی در شکل گیری تمدن مردم گرجستان تبلوری از نفوذ فرهنگ‌های شرقی و غربی است. در روزگاران کهن، ساکنان این کشور با مناطق همجوار خود منطقهٔ فرهنگی واحدی را تشکیل می‌دادند که به فرهنگ «کورا – ارس» معروف معروف بود.

گرجی‌ها خود را کارتوِلی می‌نامند.

ریشهٔ اصلی این نام را باید در نواحی مرکزی گرجستان شرقی جست و جو کرد. کارتولی یعنی کسی که در کارتلی زندگی می‌کند. در طی قرون و اعصار این نام پایه و اساسی برای شکل گیری واژهٔ مرکب «ساکارتْوِلُ» شد که نام گرجستان در زبان گرجی است و به معنی محل زندگی مردم گرجی می‌باشد.

گرجی‌ها از اواخر دوران پارینه سنگی در سرزمین‌های قفقاز جنوبی می‌زیسته‌اند و در همین سرزمین‌ها بود که ساختار ملت گرجی شکل گرفت این ملت از قبایل گوناگون کارتولی تشکیل شده بود. جمعیت آنان به تدریج افزایش یافته و در نتیجه در بخش‌های وسیع تری سکنی گزیدند. به دنبال این فرایندها، وحدت اولیهٔ قوم کارتولی در اوایل هزارهٔ دوم پیش از میلاد حضرت عیسی (ع) از هم گسست و به چهار گروه تقسیم شدند: کارتولی، مگرلی، سوان و لاز، که به دنبال آن گویش‌های کارتولی، مگرولی، سوانوری و لازوری شکل گرفت. کارتولی‌ها در شرق، مگرلی‌ها در غرب، سوان‌هادر شمال غربی و لازها در جنوب غربی گرجستان (که امروزه جزو خاک ترکیه محسوب می‌شود) ساکن شدند.

مطالب مفید پیشنهادی
بلیط هواپیما به تفلیس

از لحاظ فرهنگ، گرجستان به دو بخش اصلی شرقی و غربی تقسیم می‌شود که هر کدام با توجه به شرایط اقلیمی و محیطی، سیمای اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی خاص خود را دارد. به همین دلیل از هزارهٔ دوم پیش از میلاد مسیح دو نوع فرهنگ در گرجستان مشاهده شده که فرهنگ خاص غرب گرجستان را فرهنگ کولخی و فرهنگ شرق گرجستان را فرهنگ کارتلی نامیده‌اند.

دو فرهنگ یاد شده موجب شکل گیری دو اتحادیهٔ اصلی گرجستان یعنی اتحادیه گرجستان غربی (متشکل از طوایف مگرلی، سوان و لاز) و گرجستان شرقی (متشکل از طایفهٔ کارتولی) گردید که بعدها پایهٔ دو ایالت گرجستان بر این اساس پایه ریزی شد. از آن پس قلمرو سلطنت کولخیس، گرجستان غربی و قلمرو سلطنت ایبریا گرجستان شرقی بود.

شرایط مناسب و مستعد جغرافیایی و اقلیمی گرجستان، قرار گرفتن آن در دو قارهٔ اروپا و آسیا، و همچنین قرار گرفتن در بین دو حوضهٔ دریایی بزرگ دریای سیاه و دریای خزر، و نیز واقع شدن آن در مرز دو حوضهٔ دینی مهم اسلام و مسیحیت موجب شده است تا این کشور از بامداد تاریخ تا کنون مورد توجه جهانیان و محل مواجههٔ فرهنگ و تمدن‌های مختلف باشد. در قرون گذشته به ویژه در قرن ۱۲ و ۱۳ میلادی، تفلیس یکی از مهم‌ترین مراکز فرهنگی به شمار می‌آمده است.

رجال گرجی نیز در دورهٔ برقراری اتحاد بین جمهوری‌های موسوم به «شوروی»، در مقایسه با سایر جمهوری‌ها، از اهمیت بیشتری برخوردار بودند. استالین رهبر جماهیر متحد شوروی، یک فرد گرجی بود. روستاولی، چاوچاوادزه و ده‌ها تن دیگر از ادیبان و دانشمندان گرجی، نام‌های آشنایی در قلمرو شوروی سابق و نیز در مقیاس‌های جهانی هستند. مکاتب علمی گرجستان از شهرت جهانی برخوردار است. نیکولوز موسخلیشویلی از جمله کسانی است مکتب علمی خاصی را بنیان نهاده‌اند. وی بنیان‌گذار مکتب تئوری «ریاضی ارتجاع» است.

مطالب مفید پیشنهادی
بلیط گرجستان تفلیس
فرهنگ گرجستان
معماری گرجی

تأثیر و تأثّر فرهنگ‌ها در گرجستان

گرجستان بین رشته کوه‌های قفقاز و بخش غربی قفقاز جنوبی واقع شده است. این کشور از غرب تا دریای سیاه امتداد دارد و از این طریق با فرهنگ‌های ملل غربی جهان باستان (یونان و روم) پیوند داشته است. در جنوب و جنوب غربی با ملل ترک آسیای صغیر همسایه است که زمانی قدرت برتر منطقه بوده‌اند. از شرق، توسط قلمرو آذربایجان با ایران ارتباط داشته و سال‌های زیادی تحت تأثیر فرهنگ یکدیگر بوده‌اند به طوری که در زبان معاصر گرجی و زبان معاصر فارسی تعداد زیادی کلمات مشترک وجود دارد. گرجی‌ها با برخورداری از موقعیت جغرافیایی خود توانسته‌اند در طول تاریخ ضمن حفظ هویت ملی و فرهنگی خود بر غنای فرهنگی شان بیفزایند. اگرچه موقعیت چهارراهی این سرزمین سبب عبور فاتحان تاریخ از غرب به شرق و از شرق به غرب و در نتیجه دستیازی و در بسیاری موارد ویرانی این سرزمین توسط بیگانگان شده است. گرجستان به علت موقعیت خاص جغرافیایی خود طی دوران‌ها و قرن‌های متمادی عرصهٔ کشمکش‌ها و رقابت‌های دولت‌های پر قدرت زمان بوده و در مرکز یکی از حساس‌ترین مناطق دستخوش تلاطم‌های گوناگون سیاسی و مذهبی و اقتصادی جای داشته است. گرجستان یکی از چند کشوری است که پیوسته در معرض داد و ستد فکری و فرهنگی شرق و غرب بوده و از هر دو منبع سرشار علم و فرهنگ الهام می‌گرفته است. گرجی‌ها در سراسر تاریخ، نوجو و نویسنده بودند، ولی همواره سعی می‌کردند که پای بند به اصالت قومی خود باشند و عناصر نو را با مبادی ریشه دار وفق دهند و به آن پیوند زنند. آنان بدین سان فرهنگ مادی و معنوی ویژهٔ گرجی را که از خصوصیات فرهنگ ملی بهره‌مند است به وجود آورده‌اند.

مطالب مفید پیشنهادی
ثبت شرکت در گرجستان

با وجود سیاست حاکم بر جمهوری‌های متحد شوروی، که عمدتاً در جهت تضعیف و نابودی هویت ملت‌ها برنامه‌ریزی شده بود، گرجی‌ها در وفاداری به هویت ملی خود مقاومت زیادی از خود نشان دادند. مخالفت با سیاست «روسی سازی» هیئت حاکمهٔ شوروی در سال ۱۹۵۶، تظاهرات خیابانی در اعتراض به قانون اساسی جدید شوروی در سال ۱۹۷۸ که در آن از به رسمیت شناختن زبان گرجی سخنی به میان نیامده بود و موفقیت گرجی‌ها به گنجاندن خواستهٔ خود در قانون اساسی جدید از نمونه‌هایی است که می‌توان به آن اشاره کرد. به طور کلی، گرجی‌ها، به علت سطح بالای فرهنگ خود، مایل هستند خود را در زمرهٔ ممالک اروپایی بدانند و هم اکنون نیز گرایش فرهنگی و همچنین ساسی آنان بیشتر به سمت اروپاست. به طور کلی فرهنگ گرجی‌ها را می‌توان متأثر ازیونان باستان، امپراتوری روم و امپراتوری بیزانس دانست.

فرهنگ گرجستان
معماری گرجی

سطح علمی و فرهنگی جامعه گرجستان

در رتبه‌بندی کشورها بر اساس سواد، گرجستان در جایگاه اول قرار می‌گیرد، طبق بررسی‌های آماری سال ۲۰۰۷ تمامی جمعیت بزرگسال گرجستان (۱۵ سال و بالاتر) با سواد هستند. دانشمندان رشتهٔ ریاضیات گرجستان مانند «موسخلیشویلی»، «کوپرادزه» و «وکوا» در کشورهای خارجی نیز مشهور می‌باشند. کارهای علمی دانشمندان گرجی مربوط به قابلیت ارتجاع، معادلات انتگرال، مسائل مربوز به حدود در عملیات تحلیلی و همچنین معادلات دیفرانسیل نوع بیضی در توپولوژی، دارای اهمیت علمی و ارزش فوق‌العاده‌ای هستند، که در مرکز پژوهش‌های علمی انجام می‌شوند. در مراکز پژوهشی رشتهٔ نجوم که در نقاط مرتفع کوهستانی قرار دارند، مسائل مربوط به فیزیک نور و تشعشعات کیهانی مطالعه می‌شود. در سال ۱۹۵۹ میلادی راکتور اتمی پژوهشی شروع به فعالیت کرد. با این راکتور مطالعات مربوط به تشعشعات رادیواکتیویته انجام می‌گیرد.

مطالب مفید پیشنهادی
پرواز مستقیم تهران تفلیس

کارهای اکتشافی و تجسمی در رشته جدید علم یعنی سیبرنتیک فیزیکی با موفقیت توسعه می‌یابند. گروه کارکنان انستیتوی سیبرنتیک بیش از ۵۰ طرح مختلف به وجود آورده اند که ۲۵ فقره از آن‌ها برای نخستین بار در دنیا به کار برده می‌شود.

بررسی قطب‌های الکترومغناطیسی و جاذبهٔ زمین، پدیده‌های زلزله‌ای، ساختمان و ترکیب قشر فوقانی بر طبق معلومات و اطلاعات ژئوفیزیکی، تکمیل اکتشافی ژئوفیزیکی، رادیواکتیویته، سنگ‌های کانی و چشمه‌های آب معدنی، فیزیک، بارندگی و ابرها، حالات گوناگون و شدت تشعشعات کیهانی، فهرست تقریبی مسائلی است که بر طبق آن‌ها کارهای علمی و پژوهشی در رشتهٔ ژئوفیزیک درگرجستان انجام می‌گیرد. ایجاد اسلوب و وسایل فنی برای حل مسائل مربوط به مبارزه با تگرگ زدگی از موفقیت‌های بزرگ ژئوفیزیک دانان گرجی به شمار می‌آید. تلاش شیمیدانان گرجی در سال‌های اخیر به مطالعه و استفاده صحیح از انواع جدید شیمیایی معطوف بوده است. روش استخراج ید از آب چاه در صنایع معمول شده است. طریقهٔ بدست آوردن مواد سولفیدی از کات کبود با استفاده از اتوکلاو، مورد بررسی قرار گرفته و برای بهره‌برداری آماده شده و نیز تکنولوژی منحصر به فردی در زمینهٔ تولید پرمنگنات پتاسیم و.. ایجاد گردیده است.

در رصدخانهٔ آباستومانی که «ی. خارادزه» ریاست آن را بر عهده دارد، پژوهش‌های مهمی در زمینهٔ بررسی فضای بین ستارگان، ساختمان عالم افلاکی یا کهکشان‌های جو فوقانی و در خصوص فواید نور خورشید به عمل می‌آید. اخترشناسان گرجی کاتالوگ‌های بزرگی به وجود آورده‌اند که رنگ بیش از ۱۵۰۰۰ ستاره کم نور تاریکی‌ها و مه آلودگی‌های برون کهکشانی در آن‌ها نشان داده شده است و نیز اسلوب مؤثری برای بررسی تراکم مکانی ستارگان یافته‌اند که در کارهای اخترشناسان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مطالب مفید پیشنهادی
تور گرجستان از بوشهر

انستیتوی مکانیک ساختمان و مقاومت در برابر زلزله، پژوهش‌هایی را در زمینهٔ زلزله نگاری به مقیاس سراسری انجام می‌دهند. دانشمندان گرجستان در رشتهٔ انرژی سهم بسیار گران بهایی در این زمینه دارند. ماشین‌های محاسباتی پیشرفته و کامپیوترهایی که توسط دانشمندان گرجی طراحی و ساخته شده‌اند، در بسیاری از موسسات صنعتی با موفقیت کار می‌کنند. نیروگاه رامین اهواز درایران که یک نیروگاه از نوع روسی است، (تأسیس در زمان برقرای اتحاد بین جمهوری‌های شوروی) مجهز به سیستم کنترل کامپیوتری است و این سیستم کامپیوتری ساخت گرجستان است که با موفقیت در حال بهره‌برداری می‌باشد. کارشناسان و مهندسان نیروگاه مذکور با استفاده از این سیتم کامپیوتری آخرین اطلاعات لازم راجع به کار نیروگاه را کسب می‌کنند و به تجزیه و تحلیل آن می‌پردازند.

تکنولوژی الکترونیک به سرعت در حال رشد است و در امور تولیدی عمیقاً مورد استفاده قرار می‌گیرد. پژوهش‌هایی که مرحوم دوالی در زمینهٔ تئوری عملی تراکتورها، اتومبیل‌ها و موتورهای گوناگون که برای شرایط محل‌های مرتفع کوهستانی ساخته می‌شوند انجام داده، بسیار ثمربخش واقع شده است. تحقیقات و بررسی‌های انستیتوی متالورژی در زمینهٔ تولید آهن و فولاد در کوره‌های بستهٔ الکتریکی و نیز کارهای گروه طراح نخستین ماشین برداشت محصول چای بسیار شهرت دارد.

فرهنگ گرجستان
کشاورزی و دامپروری در گرجستان

در زمینهٔ زراعت و دامپروری در گرجستان

مکانیزه کردن کشاورزی، کارهای علمی مهمی صورت می‌گیرد. علم بیوشیمی گرجستان در زمینهٔ پرورش مو و تاک انگور و بوتهٔ چای و فرآوری این محصول یکی از برجسته‌ترین مقام‌ها را در جهان کسب کرده است. یک سلسله کار در زمینهٔ نقشه نگاری جغرافیایی و شناسایی آب و هوای مناطق و هیدرولوژی گرجستان توسط انستیتوی جغرافیای گرجستان انجام یافته است. دانش پزشکی نیز در حال پیشرفت است. مکتب فیزیولوژیست‌های مسائل مهم و مبرم فیزیولوژی یعنی مسئلهٔ حافظه مورد مطالعه قرار دارد. آخرین موفقیت فیزیولوژیست‌های گرجی در سال ۲۰۰۹ عبارت است از مطالعهٔ مکانیسم‌های عصبی که به انسان و حیوان اجازه می‌دهند تا در فضا موقعیت خود را درک و جهت یابی کنند. دانشمندان گرجی در فعالیت‌های علمی بین‌المللی در کارهای علمی سازمان‌های گوناگون بین‌المللی و فرهنگی مشارکت دارند. دانشمندان خارجی نیز متقابلاً در حیات علمی گرجستان شرکت می‌کنند. مونو گرافی‌ها و تالیفات دانشمندان گرجی در رومانی، یوگسلاوی، اسلواکی، جمهوری چک، جمهوری خلق چین، ایتالیا، آلمان، فرانسه، بریتانیا، ایالات متحدهٔ آمریکا و… طبع و نشر می‌گردد.

مطالب مفید پیشنهادی
تور گرجستان از کرمانشاه
فرهنگ گرجستان
صنایع دستی در گرجستان

سینمای گرجستان

به مجموعه آثار سینمایی گفته می‌شود که در کشور گرجستان و یا توسط فیلم سازان گرجی خارج از کشور ساخته شود.

فرهنگ گرجستان
سینمای-گرجستان-خیبولا

سینمای گرجی

تولد سینمای گرجستان به اوایل قرن بیستم برمیگردد، اولین فیلم گرجی در سال 1912 ساخته شد.، امروزه بسیاری از فیلمهای گرجی در سراسر جهان معروف هستند.

در گرجستان سالیانه ده‌ها فیلم هنری، انیمیشن، فیلم علمی، اجتماعی، مستند و غیره ساخته می‌شود. تعدادی از فیلم‌های ساخت گرجستان در جشنواره‌های بین‌المللی به دریافت جوایز و دیپلم‌های افتخار نائل شده‌اند. فیلم «پدر سرباز» در چهاردهمین جشنواره بین‌المللی مسکو موفقیت فوق‌العاده‌ای داشته است.

فیلم‌هایی به نام «اوشبا»، «دشت آلازانی»، و «در ارتفاعات پامیر» در جشنواره‌های بین‌المللی فوق‌العاده ارزنده شناخته شده و به دریافت دیپلم افتخار موفق شدند. مرکز اصلی فعالیت ها و خلاقیت های شاغلین در سینمای گرجستان «اتحادیهٔ فیلم برداران و سینماگران گرجستان» می‌باشد.

تئاتر گرجستان

ژانر و تم اصلی بیشتر آثار سینمای گرجستان “رئالیسم” و واقعیات کشور گرجستان است.

بر اساس نمایشنامه‌های ملی گرجستان که تاکنون اجرا شده اند، توسط نویسندگانی با ذوق مانند داویت کولدینشویلی، زوراب آنتونوف، شالوا دادیانی و عده‌ای دیگر تدوین گردیده اند، در پایان قرن نوزدهم و آغاز قرن بیستم، نهضت و جنبش نیرومند تئاتری به وجود آمد که گروه بزرگی از بازیگران هنرمند در راس آن قرار داشتند.

مطالب مفید پیشنهادی
بلیط لحظه آخری در تلگرام

در گرجستان امروزی بیش از بیست سالن تئاتر حرفه ای به فعالیت هنری مشغولند و شمار آنها سال بسال افزایش یافته است.

قریب ۳۰ تئاتر ملی آماتوری و نیز صدها تالار شهر و روستای متعلق به خانه‌های فرهنگ را باید به تعداد تئاترهای فوق افزود. در این تالارها اعضای گروه‌های آماتوری هنرهای دراماتیک با موفقیت، نمایش‌هایی را به روی صحنه می‌آورند.

در سال ۱۹۲۱ سالن و انجمن تئاتر دراماتیک به نام شوتا روستاولی تاسیس گردید. در سال ۱۹۲۸ نیز سالن و انجمن تئاتر دراماتیک مارجانیشویلی ایجاد شد و به فعالیت هنری پرداخت.

تربیت و آموزش و آماده سازی هنرپیشه ها و کارگردانان و مدیران تئاتر در انستیتوی تئاتر به عمل می‌آید. در گرجستان موزه هنر تئاتر دولتی ایجاد شده است.

تئاتر تفلیس به نام گریبادوف، سنن نیکویی را در زمینه‌های فرهنگ‌های تئاتری گرجی کمک و مساعدت می‌کند، تئاتر گرجی در میان فرهنگ تئاترال جمهوری‌های شوروی سابق مقام شامخی را داشت، تئاترهای گرجستان و فعالیت برجسته آن‌ها در خارج از مرزهای گرجستان نیز از شهرت فراوانی برخوردار است.


فرهنگ گرجستان
تورهای گرجستان توسط سالواتورز

تور گرجستان

تورهای گرجستان


نقشه گرجستان (برای دیدن نقشه فارسی گرجستان کلیک کنید)

پایتخت گرجستان شهر تفلیس می باشد که بسیار دیدنی، زیبا و خوش آب و هواست.

برای اطلاع از قیمت تور گرجستان کلیک کنید

برای کسب اطلاعات بروز و جدید روزانه درباره گرجستان، عضو کانال تلگرام گرجستان شوید

مطالب مفید پیشنهادی
تور گرجستان از کابل

پاسخگوی آنلاین:

فرهنگ گرجستان آیدی پاسخگو درتلگرام: salva_tours@فرهنگ گرجستان

فرهنگ گرجستان آیدی پاسخگو در سروش: salva_tours@فرهنگ گرجستان

فرهنگ گرجستانآیدی پاسخگو در واتساپ: 00995557715557فرهنگ گرجستان

 

کانال سالواتورز در شبکه های اجتماعی:

فرهنگ گرجستانکانال سالواتورز در سروش: salvatours@فرهنگ گرجستان

فرهنگ گرجستانکانال سالواتورز در تلگرام :  salvatours@فرهنگ گرجستان

فرهنگ گرجستان

کانال سالواتورز در اینستاگرام:salva_tours@فرهنگ گرجستان

تلفن گرجستان 00995557715557

 مناظر دیدنی گرجستان را با تورهای داخلی گرجستان توسط شرکت سالواتورز ببینید.

فرهنگ گرجستان

 

بلیط لحظه آخری آنکارا

بلیط لحظه آخری رفسنجان

بلیط لحظه آخری ارومیه

بلیط لحظه آخری بندرعباس

بلیط لحظه آخری آنتالیا

بلیط لحظه آخری دبی

بلیط لحظه آخری نجف

بلیط لحظه آخری زابل

بلیط لحظه آخری استانبول

بلیط لحظه آخری مشهد

بلیط لحظه آخری کیش

بلیط لحظه آخری قشم

بلیط لحظه آخری تهران

بلیط لحظه آخری بندرعباس

بلیط لحظه آخری رشت

بلیط لحظه آخری ساری

بلیط لحظه آخری اهواز

بلیط لحظه آخری اراک

بلیط لحظه آخری بیرجند

بلیط لحظه آخری بجنورد

بلیط لحظه آخری سمنان

بلیط لحظه آخری چابهار

بلیط لحظه آخری بندرلنگه

بلیط لحظه آخری آبادان

بلیط لحظه آخری گرگان

بلیط لحظه آخری نوشهر

بلیط لحظه آخری چالوس

بلیط لحظه آخری کرمان

بلیط لحظه آخری کرمانشاه

بلیط لحظه آخری کاشان

بلیط لحظه آخری سنندج

بلیط لحظه آخری زنجان

بلیط لحظه آخری بوشهر

بلیط لحظه آخری اردبیل

بلیط لحظه آخری قزوین

بلیط لحظه آخری یزد

بلیط لحظه آخری اصفهان

بلیط لحظه آخری شیراز

بلیط لحظه آخری خوزستان

بلیط لحظه آخری همدان

بلیط لحظه آخری لرستان

بلیط لحظه آخری آذربایجان

اقامت ارمنستان

بلیط لحظه آخری اردبیل به تهران

بلیط لحظه آخری اهواز به اصفهان

بلیط لحظه آخری اهواز

بلیط لحظه اخری استکهلم

بلیط لحظه آخری اردبیل

بلیط لحظه آخری ارومیه

بلیط هواپیما لحظه آخری

بلیط لحظه آخری اردبیل تهران

بلیط لحظه آخری آنکارا

بلیط لحظه آخری تهران آبادان

بلیط لحظه آخری استانبول به تهران

بلیط دقیقه 90 مشهد

بلیط لحظه آخری مشهد به تهران

بلیط لحظه آخری مشهد

تور مشهد از بوشهر

بلیط ارزان کیش دقیقه 90

بلیط لحظه آخری تهران به اهواز

بلیط لحظه آخری تهران شیراز

بلیط هواپیما لحظه آخری تهران تبریز

بلیط لحظه آخری اهواز

تور رفت و برگشت بوشهر مشهد

لحظه آخر دات کام

بلیط هواپیما لحظه آخری اصفهان مشهد

بلیط لحظه آخری تهران قشم

بلیط لحظه آخری گرجستان

بلیط آف خورده هواپیما

سلام هموطن من مدیر وبسایت گردشگری سالواتورز هستم. شغل من نویسندگی درزمینه صنعت توریسم و اجرای تور در کشورهای اطراف ایران هستش. شماره موبایل من 09010632120 هست که با واتساپ یا ایمو و از طریق اتصال به اینترنت تماس بگیرین. آیدی تلگرام من salva_tours@ توصیه می کنم که برای اطلاع درباره مسافرت به کانال تلگرام سالواتورز بپیوندید salvatours@

عضویت در کانال تلگرام سالواتورز

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۰

مقاله های مرتبط :

جدیدترین محصولات فروشگاه ما

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *